Αυλαία για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Platu25

Η υπομονή των αθλητών και της επιτροπής αγώνων δοκιμάστηκε την τελευταία ημέρα των αγώνων καθώς η αστάθεια του καιρού ταλαιπώρησε όλους όσους βρίσκονταν στην θάλασσα για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.
Οι δύο κούρσες που κατάφεραν να ολοκληρωθούν πραγματοποιήθηκαν με 2 διαφορετικούς καιρούς. Η μια με βορειοανατολικό άνεμο έντασης 10 μιλίων, και η άλλη με νοτιά του οποίου η ελάττωση της έντασης ανάγκασε την επιτροπή να κάνει επιβράχυνση και τα σκάφη να τερματίσουν στην πόρτα των πρίμα.
Νικητής στην κούρσα του βοριά αναδείχθηκε το σκάφος Platypus με κυβερνήτη τον Παύλο Καγιαλή. Στην «μισή» κούρσα με τον κομμένο νοτιά, την πρώτη θέση κατέλαβε η ομάδα Modus Vivendi-3Alfa με κυβερνήτη τον Παναγιώτη Μάντη.
Όμως η αγωνία για το τελικό αποτέλεσμα συνεχίστηκε και στην στεριά με σημαντικές ενστάσεις.
Η επιτροπή ενστάσεων μετά την εκδίκαση τους, ακύρωσε την πέμπτη κούρσα λόγω εσφαλμένων χειρισμών της επιτροπής αγώνων, γεγονός που στέρησε από τους αθλητές μια ολοκληρωμένη κούρσα και ανέτρεψε το τελικό αποτέλεσμα. Μετά από πολύωρη αναμονή των αποτελεσμάτων, πραγματοποιήθηκε η απονομή των κυπέλλων στο εντευκτήριο του Ι.Ο.Πειραιώς αλλά ο γευστικό μπουφές είχε προηγηθεί!
Πανελληνιονίκης για το έτος 2009 αναδείχθηκε το πλήρωμα του σκάφους Modus Vivendi-3Alfa με κυβερνήτη τον Παναγιώτη Μάντη και πλήρωμα τους Αντρέα Παπαδόπουλο, Αντώνη Μανωλάκη, Βαγγέλη Κάππα και Σταύρο Αργυρό.
Την δεύτερη θέση κατέκτησε το σκάφος Ευρύαλος με κυβερνήτη τον Στέλιο Σωτηρίου και πλήρωμα τους Δημήτρη Γεροντάρη, Ανέστη Καραγιαννίδη, Στρατή Ανδρεάδη και Αναστάσιο Μηλιώνη.
Τέλος
το κύπελλο του τρίτου νικητή απονεμήθηκε στο πλήρωμα του σκάφους Maximum με κυβερνήτη τον Παναγιώτη Καμπουρίδη και πλήρωμα τους Σίμο Καμπουρίδη, Πέτρο Σεκούρη, Περικλή Θ.Λιβά και Αντρέα Παλερά.
Αυλαία για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Platu25 Αυλαία για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Platu25 Reviewed by Panos Douros on Tuesday, May 19, 2009 Rating: 5