Μάντης - Καγιαλής 1η θέση στο Πανελλήνιο Πρωταθλήματος 470

Ο Παναγιώτης Μάντης και ο Παύλος Καγιαλής κατέκτησαν την 1η θέση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος στην κατηγορία των 470.
Οι αθλητές του Ιστιοπλοϊκού Ομίλου Πειραιώς και του Ναυτικού Ομίλου Κατοίκων Βουλιαγμένης δικαίωσαν την φήμη του πιο φορμαρισμένου Ελληνικού πληρώματος κλείνοντας την φετινή αγωνιστική χρονιά με μια επιβλητική νίκη.
Τερμάτισαν 4 φορές πρώτοι, μία δεύτεροι και μία τρίτοι. Η επίδοση αυτή είναι ακόμα πιο σημαντική αφού οι πολύ ασθενείς καιρικές συνθήκες που επικράτησαν αποτελούσαν και την αχίλλειο πτέρνα της ομάδας.
“Το επίπεδο στην Ελλάδα είναι πολύ υψηλό. Είμαστε πολύ χαρούμενοι που κερδίσαμε το Πρωτάθλημα” δήλωσε ο Μάντης μετά το τέλος των αγώνων.
“Οι συνθήκες που επικράτησαν ήταν δύσκολες λόγω των πολύ χαμηλών εντάσεων των ανέμων. Οι στοχευμένες προπονήσεις των τελευταίων ημερών μας έδωσαν μεγάλο πλεονέκτημα” συμπλήρωσε ο Καγιαλής.
Οι συνεχείς προσπάθειες των αθλητών σε Ελλάδα και εξωτερικό σε συνδυασμό με την πολύτιμη βοήθεια του προπονητή τους Θανάση Παχούμα απέδωσαν καρπούς. Η 1η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα είναι το κερασάκι στην φετινή τούρτα μιας και τα αποτελέσματα των διεθνών αγώνων είναι πράγματι εντυπωσιακά!
Οι Πρωταθλητές μας τερμάτισαν 10οι στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ανδρών, 6οι στο Πανευρωπαϊκό, 4οι στο Princessa Sofia, 1οι στο Eurolymp, 2οι στο Παγκόσμιο Platu25 και έτσι εδραιώθηκαν ανάμεσα στους καλύτερους αθλητές της ιστιοπλοΐας. Η συνέχεια αναμένεται να είναι πολύ σκληρή και κοπιαστική. Ο δρόμος για τους Ολυμπιακούς του Λονδίνου κάθε άλλο παρά ρόδινος είναι. Η επόμενη χρονιά είναι εξαιρετικά σημαντική για τον Παναγιώτη και τον Παύλο. Και αυτό γιατί αν θέλουν να διατηρήσουν την ισχυρή θέση που έχουν κατακτήσει και να πετύχουν ακόμα καλύτερες επιδόσεις θα πρέπει να δουλέψουν ακόμα πιο σκληρά. Η προετοιμασία ξεκινάει με αγώνα Grade1 στο Μαϊάμι.
Χορηγός στην άξια προσπάθεια των αθλητών μας είναι η εταιρεία 3αλφα.
Μάντης - Καγιαλής 1η θέση στο Πανελλήνιο Πρωταθλήματος 470 Μάντης - Καγιαλής 1η θέση στο Πανελλήνιο Πρωταθλήματος 470 Reviewed by Panos Douros on Wednesday, November 18, 2009 Rating: 5