Emerging Talent Puts Top Seeds On The Ropes In Bermuda

The First Qualifier Session at the Argo Group Gold Cup produced a host of upsets today with notable top seeds failing to assert dominance over their unfazed opponents.
Eyes were also focused on newly-crowned ISAF Women's Match Racing World Champion Lucy Macgregor (GBR) Match Race Girls to see how she would measure up to her male counterparts.
Lucy McGregor looks back towards Phil Robertson as she tries to force a penalty on him during day 1 of the Argo Group Gold Cup 2010. Hamilton, Bermuda. 5 October 2010. Photo: Subzero Images/WMRT
Macgregor had a shaky start, losing her first two matches, the second against a young Kiwi skipper who's starting to make big waves in match racing - Phil Robertson (NZL) Waka Racing. However, the 24 year-old turned her game around in the most emphatic fashion to beat current World Match Racing Tour leader Mathieu Richard (FRA) French Match Racing Team in the next race.
Mike Buckley's mainsheet hand looks back towards Mathieu Richard as he leads him to the top mark on day 1 of the Argo Group Gold Cup 2010. Hamilton, Bermuda. 5 October 2010. Photo: Subzero Images/WMRT
With the French skipper still smarting from an earlier defeat, the gutsy Macgregor crossed just ahead as they approached the first windward mark, then played the gusts to perfection downwind, extending her lead to five lengths at the leeward mark, which proved decisive.
Phil Robertson leads Lucy McGregor on day 1 of the Argo Group Gold Cup 2010. Hamilton, Bermuda. 5 October 2010. Photo: Subzero Images/WMRT
Rising star Rueben Corbett (NZL) Black Sheep Racing won over formidable opposition to take victory in all three of his races. Eric Monnin (SUI) Swiss Match Racing Team - winner of the Qualifying Rounds last year - was first to fall to the 23-year old Kiwi.
Damien Iehl (FRA) French Match Racing Team fared no better, and even last year's Argo Group Gold Cup winner Ben Ainslie (GBR) TEAMORIGIN succumbed to Corbett's onslaught.
Standings at end of First Qualifier Session:
Group 1

Jesper Radich (DEN) Gaastra Racing Team - 2-1
Bjorn Hansen (SWE)Hansen Global Team - 2-1
Phil Robertson (NZL) Waka Racing - 2-1
Taylor Canfield (USA) - 2-1
Mathieu Richard (FRA)French Match Racing Team - 1-2
Lucy Macgregor (GBR) Match Race Girls - 1-2
Michael Buckley (USA) MB Racing - 1-2
Terry McLaughlin (CAN) - 1-2
Group 2
Reuben Corbett (NZL) Black Sheep Racing - 3-0
Adam Minoprio (NZL)ETNZ/BlackMatch Racing - 2-0
Eric Monnin (SUI)Swiss Match Racing Team - 2-1
Ben Ainslie (GBR) TEAMORIGIN - 1-1
Damien Iehl (FRA)French Match Racing Team - 1-1
Jakub Pawluk (POL) - 0-3
Lance Fraser (BER) - 0-3
Group 3
Alvaro Marinho (POR) Seth Sailing Team - 3-0
Torvar Mirsky (AUS)Mirsky Racing Team - 2-0
Ian Williams (GBR)Team GAC Pindar sponsored by Argo Group - 2-0
Johnnie Berntsson (SWE) Berntsson Sailing Team - 2-0
Dave Perry (USA) - 0-3
Anna Tunnicliffe (USA) - 0-3
Blythe Walker (BER) - 0-3
Event site: www.argogroupgoldcup.com Tour site: www.wmrt.com
Emerging Talent Puts Top Seeds On The Ropes In Bermuda Emerging Talent Puts Top Seeds On The Ropes In Bermuda Reviewed by Panos Douros on Wednesday, October 06, 2010 Rating: 5

No comments:

istioselida.com. Powered by Blogger.