Ολοκληρώθηκε σήμερα η 2η πρόκριση των Εθνικών ομάδων για τις κατηγορίες Star, Finn, 49er & RS:X.
Οι συνθήκες τις δυο τελευταίες ημέρες των αγώνων ήταν ιδανικές και η δουλειά τόσο των αθλητών όσο και των επιτροπών ήταν εύκολη. Με σταθερό αέρα, 5-8 κόμβους, από νότιες διευθύνσεις και σχεδόν ανύπαρκτες αλλαγές, οι κούρσες έβγαιναν χωρίς δυσκολίες και γρήγορα.
Σε όλες τις κατηγορίες βγήκαν οι προγραμματισμένες ιστιοδρομίες και οι σιγά σιγά αρχίζει να διαμορφώνεται η κατάταξη των εθνικών ομάδων.
Συγκεκριμένα στα Star η κυριαρχία των Αιμίλιου Παπαθανασίου - Αλέξανδρου Δραγούτση είναι αδιαμφισβήτητη, ακόμα και με τον υψηλό πυρετό που αγωνιζόταν ο Παπαθανασίου εχτές και σήμερα, παρέμεινε μπροστά και κέρδισε 7 από τους 8 ιστιοδρομίες του αγώνα, οπότε στα Star το παιχνίδι αρχίζει να ξεκαθαρίζει για την πρώτη θέση στο ranking list.
Ωστόσο για τη 2η θέση η μάχη είναι μεγάλη καθώς οι Θοδωρής Τσουλφάς - Γιάννης Γεωργάς και οι Δρίτσας Σταύρος - Στυλιανός Γιώργος είναι πολύ κοντά στη βαθμολογία. Ειδικά μετά τα αποτελέσματα του τελευταίου αγώνα που οι Τσουλφάς - Γεωργάς τερμάτισαν στην τέταρτη θέση ενώ οι Δρίτσας - Στυλιανός, που φαίνεται ότι βρήκαν το ρυθμό τους και είχαν καλή ταχύτητα τερμάτισαν στη 2η θέση κερδίζοντας μάλιστα και μια ιστιοδρομία.
Αποτελέσματα Star
1. Αιμίλιος Παπαθανασίου - Αλέξανδρος Δραγούτσης, 7 βαθμοί
2. Δρίτσας Σταύρος - Στυλιανός Γιώργος, 17 βαθμοί
3. Βογιατζής Γιώργος - Στυλιανός Κυριακίδης, 18 βαθμοί

Στα Finn επίσης το παιχνίδι είναι ρόλος για έναν αθλητή. Ο Γιάννης Μιτάκης δεν απειλήθηκε από κανέναν συναθλητή του και κατάφερε να βρεθεί μπροστά στη βαθμολογία κερδίζοντας τις 8 από τις 11 ιστιοδρομίες που ολοκληρώθηκαν.
Δεύτερος τερμάτισε ο Τούρκος αθλητής Akir Muslubas και τρίτος ο Ηλίας Χατζηπαυλής, που βρέθηκε μπροστά από πολλούς νεότερους αντιπάλους του αποδεικνύοντας έμπρακτα ότι το' χει ακόμα.
Αποτελέσματα Finn
1. Γιάννης Μιτάκης, 13 βαθμοί
2. Akir Muslubas, 24 βαθμοί
3. Ηλίας Χατζηπαυλής, 43 βαθμοί

Στα 49er αν και οι συμμετοχές είναι λιγοστές η μάχη είναι σκληρότερη από οποιαδήποτε άλλη κατηγορία. Οι Δήμου - Πατενιώτης και Σωτηρίου - Παναγιωτίδης μετά τις δύο πρώτες προκρίσεις είναι πολύ κοντά στη βαθμολογία.
Στο συγκεκριμένο αγώνα οι Σωτηρίου - Παναγιωτίδης φαίνεται ότι βρήκαν τη ταχύτητα που τους έλειπε από τους προηγούμενους αγώνες και βρέθηκαν μπροστά από τους αντιπάλους τους.
Αποτελέσματα 49er
1. Στέλιος Σωτηρίου - Παναγιωτίδης Αλφόνσο, 17 βαθμοί
2. Παναγιωτίδης Γιώργος - Μπενάκης Δημήτρης, 20 βαθμοί
3. Διονύσης Δήμου - Μιχάλης Πατενιώτης, 20 βαθμοί

Στα RS:X ανδρών ο Βύρων Κοκκαλάνης δεν άφησε κανένα περιθώριο και με το απόλυτο 8 νίκες σε 8 αγώνες μονοπώλησε την διαδικασία.
Αποτελέσματα RS:X ανδρών
1. Κοκκαλάνης Βύρων 7 βαθμοί
3. Λεονέττης Στέφανος, 17 βαθμοί
2. Φράγκος Γιώργος, 21 βαθμοί

Στα RS:X γυναικών η Αντωνία Φράϋ με σχετική ευκολία, 6 νίκες σε 8 ιστιοδρομίες, είναι 1η.
Αποτελέσματα RS:X γυναικών
1. Αντωνία Φράϋ, 8 βαθμοί
2. Αγγελική Σκαρλάτου, 12 βαθμοί
3. Καραγιώργου Ευαγγελία, 23 βαθμοί

Σε πολλές κατηγορίες η μάχη για τις πρώτες θέσεις που οδηγούν στην εθνική ομάδα είναι μεγάλη και αναμένεται να κορυφωθεί την επόμενη εβδομάδα με την επόμενη στάση που είναι το
"Athens Eurolymp 2011", 21-25 Μαρτίου, που ταυτόχρονα θα λειτουργήσει και ως Πανελλήνιο Πρωτάθλημα για τις αγωνιζόμενες κλάσεις.
Ολοκληρώθηκε σήμερα η 2η πρόκριση των Εθνικών ομάδων για τις κατηγορίες Star, Finn, 49er & RS:X Ολοκληρώθηκε σήμερα η 2η πρόκριση των Εθνικών ομάδων για τις κατηγορίες Star, Finn, 49er & RS:X Reviewed by Panos Douros on Tuesday, March 15, 2011 Rating: 5