2η ημέρα στο Trofeo S.A.R. Princess Sofia MAPFRE: Laser & RS:X report

2η ημέρα στο Trofeo S.A.R. Princess Sofia MAPFRE, και έχουμε μερικά σύντομα νέα από τον στίβο των Laser που αγωνίζονται οι Βαγγέλης Χειμώνας και Αντώνης Μπουγιούρης και από τα RS:X που αγωνίζονται οι Αγγελική Σκαρλάτου στις γυναίκες και οι Βύρων Κοκκαλάνης και Στέφανος Λεοννέτι στους άνδρες.
H σημερινή ημέρα στην Πάλμα ήταν πολύ διαφορετική από την χθεσινή. Ο καιρός από το πρωί έδειχνε ότι δεν έμοιαζε στο δυνατό βοριά της 1ης ημέρας.
Μετά την σύντομή πρωινή αναβολή η επιτροπή αγώνα έριξε τα σκάφη στη θάλασσα μιας και ένα ελαφρύ βορειοανατολικό αεράκι φαινόταν να κάνει την εμφάνιση του.
  • Laser:
Στην 1η κούρσα είχε αέρα 12-15 κόμβους και όλα τα γκρουπ των laser ολοκλήρωσαν την 1η ιστιοδρομία με αυτές τις συνθήκες. Όσο περνούσε η ώρα ο αέρας έπεφτε και στη 2η κούρσα ξεκίνησαν με 10 κόμβους που σιγά σιγά έκοβε περισσότερο. Το πρώτο γκρουπ των Laser μπόρεσε να βγάλει όλες και τις 2 κούρσες με βοριά. Τα υπόλοιπα γκρουπ (2 γκρουπ laser STD και 2 γκρουπ Laser RDL) περίμεναν στη θάλασσα για να βγάλουν τη δεύτερη κούρσα με την μπουκαδούρα που θα έκανε σε λίγο.
Οι αθλητές μας σήμερα έκαναν πολύ καλή εμφάνιση και αν είχαν λίγο περισσότερη τύχη θα ήταν ακόμα πιο μπροστά στην κατάταξη.
Ο Βαγγέλης Χειμώνας βρίσκεται στην 12η θέση της γενικής με κούρσες 7,8,10,5.
Σήμερα στην 1η ιστιοδρομία αν και τον σφύριξαν αμέσως μετά την εκκίνηση... κατάφερε να έρθει 10!
Στην 2η ιστιοδρομία στάθηκε άτυχος μιας και ήταν 2ος, αλλά ο αέρας έκοβε συνεχώς και στο τέλος υπήρχαν κομμάτια με αέρα και κομμάτια χωρίς, έπεσε σε μια "λούμπα" στα τελευταία μισά του πρύμα και τερμάτισε τελικά 5ος!
Ο Αντώνης Μπουγιούρης βρίσκεται στην 20η θέση της γενικής με κούρσες 3,10,12,12.
Σήμερα και στις δυο ιστιοδρομίες τερμάτισε στην 12η θέση αν και αυτός ήταν άτυχος ειδικά στην 2η κούρσα που ήταν πολύ μπροστά αλλά ο αέρας έκοψε σχεδόν εντελώς μέχρι να τερματίσει και έκανε και πολύ αριστερά και ο τερματισμός από πλαγιοδρομία που υποτίθεται ότι έπρεπε να είναι έγινε όρτσα και έτσι έχασε από 4-5 σκάφη που ήταν πίσω του και ευνοήθηκαν από την αλλαγή.
Η αυριανή ημέρα είναι πολύ σημαντική να καταφέρουν οι αθλητές μας να μπούνε στα τελικά χωρίς να πετάνε πίσω κούρσα.
  • RS:X
Τα RS:Χ έκαναν μια κούρσα με τον Βοριά και όταν έκοψε ο αέρας η επιτροπή έβγαλε τα σκάφη στη στεριά για να περιμένει την μπουκαδούρα, όταν ήρθε τους ξανάριξε στη θάλασσα για να ολοκληρώσουν την ημέρα τους με την 2η ιστιοδρομία.
Στις Γυναίκες η Αγγελική Σκαρλάτου έπεσε λίγο στην κατάταξη από την 1η ημέρα και βρίσκεται στην 19η θέση με κούρσες 6,14,DNC,19.
Στους άνδρες ο Βύρων Κοκκαλάνης ανοδικός στην απόδοση του βρίσκεται στην 4η θέση της γενικής με κούρσες 8,3,12,6. Ο Στέφανος Λεοννέτι βρίσκεται στην 26η θέση της γενικής και οι κούρσες του έχουν ως εξής 25,24,24,40.