3η ημέρα Trofeo S.A.R. Princess Sofia MAPFRE

3η μέρα των αγώνων στην Πάλμα και ο καιρός σήμερα ήταν πανομοιότυπος με τον χθεσινό. Ελαφρύ βορειοανατολικό άνεμο το πρωί και μπουκαδούρα από το μεσημέρι και μετά.
Η αλλαγή του καιρού αν και αναμενόμενη προκάλεσε κάποια προβλήματα στους διοργανωτές και στους αθλητές, ειδικότερα στα Star αναγκάστηκαν να εγκαταλείψουν την 5η ιστιοδρομία και στις περισσότερες κλάσεις υπήρξε αναμονή μέχρις ότου σταθεροποιηθεί ο καιρός.
Τα RS:X στο διάστημα αυτό της αναμονής βγήκαν στην στεριά και επέστρεψαν στο νερό όταν σταθεροποιήθηκε ο αέρας. Η Νοτιοδυτική μπουκαδούρα κυμάνθηκε μεταξύ 8-11 κόμβων.
Σε γενικές γραμμές οι αθλητές μας συνέχισαν την καλή τους εμφάνιση και σχεδόν όλοι είναι μέσα στους στόχους τους και περάσανε στο χρυσό στόλο της κατηγορίας τους.
Από την Ελληνική ομάδα στα 470 οι Μάντης - Καγιαλής βρίσκονται στην 7η θέση της γενικής και οι Καμπουρίδης - Παπαδόπουλος στην 16η θέση.
Ο Γιάννης Μιτάκης στα Finn με τον άσο που έκανε σήμερα στον κίτρινο στόλο βρίσκεται στην 20η θέση.
Ο Γιάννης δήλωσε: "Έκανα πολύ καλή εκκίνηση από τα αριστερά, που ήταν και η καλή πλευρά. Ήμουν πρώτος στην 1, αλλά μετά ο Gasper με πέρασε, ταξίδεψα 2ος για λίγο, αλλά κατάφερα να τον ξαναπεράσω στα τελευταία πρίμα πριν τον τερματισμό."
Στα RS:X ο Βύρων Κοκκαλάνης πραγματοποιεί την καλύτερη εμφάνιση είναι στην 3η θέση. Στην ίδια κατηγορία ο Στέφανος Λεοννέτι είναι στην 26η θέση.
Στα Star οι Παπαθανασίου - Δραγούτσης είναι στην 13η θέση μέσα στο χρυσό στόλο και κοντά στην δεκάδα που οδηγεί στo medal race.
Και στα RS:X γυναικών η Αγγελική Σκαρλάτου είναι στην 19η θέση.
Τέλος στα Laser οι Χειμώνας και Μπουγιούρης δίνουν τη δική τους μάχη ανάμεσα σε 127 σκάφη.
Ο Βαγγέλης Χειμώνας σήμερα στην 1η κούρσα ήταν 10ος ως την στιγμή που ο ίδιος κριτής τον σφύριξε για δεύτερη φορά στο πρωτάθλημα και αναγκάστηκε να φύγει από την ιστιοδρομία. Στην 2η κούρσα έκανε έναν πολύ καλό αγώνα και τερμάτισε 5ος.
Ο Αντώνης Μπουγιούρης στην 1η κούρσα έμεινε πίσω και δυστυχώς η μπουνάτσα που έπεσε δεν τον βοήθησε να ανακάμψει και να κερδίσει μερικές θέσεις. Αντίθετα στην 2η κούρσα έκανε πολύ καλά πρώτα όρτσα πέρασε δεύτερος πίσω από τον Goodison και τελικά τερμάτισε και αυτός 5ος στο γκρουπ του. Και οι δυο λαζερίστες μας πέρασαν στο χρυσό στόλο.

Για άλλη μια φορά η ομάδα που κερδίζει και τις εντυπώσεις, αλλά και την ουσία είναι η ομάδα της Μεγ. Βρετανίας που σχεδόν σε όλες τις κατηγορίες έχει τουλάχιστον έναν αθλητή μέσα στα μετάλλια!
3η ημέρα Trofeo S.A.R. Princess Sofia MAPFRE 3η ημέρα Trofeo S.A.R. Princess Sofia MAPFRE Reviewed by Panos Douros on Wednesday, April 06, 2011 Rating: 5