Μάντης - Καγιαλής 4οι & Κοκκαλάνης 10ος την 2η μέρα της Skandia Sail for Gold Regatta

Aggeliki Skarlatou Scandia Sail for Gold 2011,
Copyright onEdition 2011©
Δεύτερη ημέρα στη Skandia Sail for Gold Regatta και ήταν μια δύσκολη ημέρα για όλους, μιας και οι διοργανωτές εκμεταλλεύτηκαν την ευκαιρία και πίεσαν ώστε να βγουν οι κούρσες που απαιτούνταν σύμφωνα με το πρόγραμμα.
Η σημερινή ημέρα ήταν εκ διαμέτρου αντίθετη από την χθεσινή που οι ασθενείς και ασταθείς άνεμοι επικράτησαν.
Σήμερα ο καιρός απαιτούσε καλή φυσική κατάσταση και πολύ καλή τεχνική από τα πληρώματα για να αντεπεξέλθουν στον δυνατό αέρα, που το απόγευμα ξεπέρασε τους 25 κόμβους, και στον έντονο κυματισμό.
Mantis - Kagialis GRE1, Scandia Sail for Gold 2011,
Copyright onEdition 2011©
Στα 470 Ανδρών ο στόλος είναι μοιρασμένος σε δυο γκρουπ, οι Γάλλοι Lebouche - Garos, με σταθερές κούρσες (6,1,4,6) προηγούνται με 17 βαθμούς.
Ακολουθούν οι Σουηδοί
Dahlberg - Tling, με 20 βαθμούς (9,2,1,8) και ένα βαθμό πιο πίσω στην 3η θέση είναι οι Κροάτες Fantela - Marenic με 21 βαθμούς (2,3,5,11).
Πιο πίσω είναι
οι Μάντης - Καγιαλής που είχαν ακόμα μια εξαιρετική ημέρα, παρουσιάζοντας μια σταθερότητα στις επιδόσεις τους, και μετά τις δυο ακόμα ιστιοδρομίες βρίσκονται στην 4η θέση της γενικής κατάταξης, αφού σήμερα πέτυχαν μια 1η και μια 9η θέση έχοντας συνολικά 24 βαθμούς (5,9,1,9).
Kabouridis - Papadopoulos, Scandia Sail for Gold
Copyright onEdition 2011©
Λίγο πιο πίσω έμεινε το άλλο ελληνικό πλήρωμα των Καμπουρίδη - Παπαδόπουλο μιας και η δεύτερη σημερινή κούρσα τους στοίχισε πολλούς βαθμούς.
Με συνολικά 54 βαθμούς είναι στην 26η θέση της γενικής (7,16,5,26).
Ο αγώνας έχει ακόμα πολύ μέλλον και για τα δυο πληρώματα μας, και όλα μπορούν να αλλάξουν μιας και τα περισσότερα σκάφη είναι πολύ κοντά στην βαθμολογία, και αν δείξουν και την σταθερότητα που είχαν στους προηγούμενους αγώνες όταν πετάξουν την χειρότερη βαθμολογία τους οι διαφορές θα μικρύνουν ακόμα περισσότερο.

Η άλλη κατηγορία με Ελληνική συμμετοχή είναι τα RS:X τόσο των ανδρών όσο και των γυναικών. Στους άνδρες ο Βύρωνας Κοκκαλάνης είναι στην 10η θέση με 24 βαθμούς (3,6,6,9) και ο Στέφανος Λεονέττη είναι στην 35η θέση με 72 βαθμούς (25,16,15,16).
Τέλος η Αγγελική Σκαρλάτου στις γυναίκες είναι στην 31η με 59 βαθμούς (15,11,11,22).

Provisional Results Day 2: Tuesday 7h June
49er Sailed: 5
1st ITA 3 SIBELLO Pietro / SIBELLO Gianfranco 18pts
2nd GBR 8 PINK John / PEACOCK Richard 23pts
3rd GBR 7 MORRISON Stevie / RHODES Ben 52pts

470 WOMEN Sailed: 41st GBR 847 MILLS Hannah / CLARKE Saskia 28pts

2nd DEN 143 KOCH Henniette / SOMMER Lene 35pts
3rd ITA 23 CONTI Giulia / MICOL Giovanna 36pts

470 MEN Sailed: 41st FRA 44 PIERRE Leboucher / VINCENT Garos 17pts

2nd SWE 346 DAHLBERG Anton / OSTLING Sebastian 20pts
3rd CRO 83 FANTELA Sime / MARENIC Igor 21pts

FINN Sailed: 31st GBR 3 AINSLIE Ben 10pts

2nd CRO 524 KLJAKOVIC GASPIC Ivan 10pts
3rd NZL 1 SLATER Dan 12pts

LASER Sailed: 41st AUT 189537 GERITZER Andreas 15pt

2nd AUS 197541 SLINGSBY Tom 15pts
3rd NED 192625 VAN SCHAARDENBURG Rutger 15pts

LASER RADIAL Sailed: 41st BEL 197514 VAN ACKER Evi 12pts

2nd NED 200444 BOUWMEESTER Marit 14pts
3rd FIN 199059 MULTALA Sari 15pts

STAR Sailed: 31st BRA 8255 SCHEIDT Robert / PRADA Bruno 5pts

2nd POL 8417 KUSZNIEREWICZ Mateusz / ZYCKI Dominik 10pts
3rd SWE 8450 LOOF Fredrik / SALMINEN Max 19pts

SKUD 18 Sailed: 31st AUS 47 FITZGIBBON Daniel / TESCH Liesl 5pts

2nd GBR 45 RICKMAN Alexandra / BIRRELL Niki 7pts
3rd AUS 52 DUNROSS Jamie / COX Rachael 9pts

SONAR Sailed: 31st GBR 748 ROBERTSON John / STODEL Hannah / THOMAS Steve 7pts

2nd NED 688 HESSELS Udo / VAN VEEN Marcel/ ROSSEB Mischa 12pts
3rd NOR 1 WANG-HANSEN Aleksander / KRISTIANSEN Per Eugen / SOLBERG Marie 12pts

2.4mR Sailed: 41st NED 12 SCHMITTER Thierry 10pts

2nd FRA 13 SEGUIN Damien 10pts
3rd NED 11 RADEMAKER Andre 16pts

RS:X MEN Sailed: 21st NZL 151 TOBIN JP 10pts

2nd KOR 71 LEE Taehoon 13pts
3rd NED 8 VAN RIJSSELBERGE Dorian 14pts

RS:X WOMEN Sailed: 41st ESP 5 ALBAU Marina 8pts

2nd ESP 1 MANCHON Blanca 13pts
2rd FRA 4 CHARLINE Picon 15pts

MATCH RACE - Gold Group QualifiersGroup A

Mulder / Bes / Witteveen NED 6-1
Barkow / Kratizig-Burnham / O’Reilly USA 6-1
Group B
Le Berre / Ponsar / Ponge FRA 6-1
Souter / Curtis / Price AUS 5-2
Group C
Tunnicliffe / Vandemoer / Capozzi USA 7-0
Macgregor / Lush / Macgregor GBR 5-2

Kokkalanis Byron, Scandia Sail for Gold 2011, Copyright onEdition 2011©
Scandia Sail for Gold 2011, Copyright onEdition 2011©
Scandia Sail for Gold 2011, Copyright onEdition 2011©
Scandia Sail for Gold 2011, Copyright onEdition 2011©
Mantis - Kagialis, Scandia Sail for Gold 2011, Copyright onEdition 2011©
Μάντης - Καγιαλής 4οι & Κοκκαλάνης 10ος την 2η μέρα της Skandia Sail for Gold Regatta Μάντης - Καγιαλής 4οι & Κοκκαλάνης 10ος την 2η μέρα της Skandia Sail for Gold Regatta Reviewed by Panos Douros on Wednesday, June 08, 2011 Rating: 5

No comments:

istioselida.com. Powered by Blogger.