5οι οι Παπουτσόγλου - Ορφανός & 8οι οι Τσάμης - Κούνας στο Παγκόσμιο Νέων 470

Τελείωσε εχτές το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων 470 και η Σουηδία στα αγόρια και η Γερμανία στα κορίτσια είναι οι νικητές.
Τα Βρετανικά πληρώματα έκαναν μια τελευταία επίθεση εχτές στο medal race, αλλά δεν κατάφεραν να κλείσουν την βαθμολογική διαφορά.
Τα medal race έγιναν με ένα καλό αεράκι 10-12 κόμβων και την επιτροπή να σηκώνει την σημαία "Oscar" επιτρέποντας στα πληρώματα να βάλουν στο παιχνίδι όλες κινητικές ενέργειες που μπορούσαν για να κάνουν το σκάφος τους να πάει πιο γρήγορα.
Στους άνδρες οι Σουηδοί
Nicklas Dackhammar & Fredrik Bergstrom κράτησαν το χρυσό παρόλο που δεν έκαναν και το καλύτερο αγώνα και στις γυναίκες οι Γερμανίδες Annika Bochmann & Anika Lorenz πήγαν μια θέση παραπάνω από την δεύτερη που είχαν πάρει πέρυσι και κέρδισαν το πρωτάθλημα.
Οι Βρετανοί Phil Sparks & David Kohler που τις πρώτες μέρες των αγώνων με τον αέρα ήταν μπροστά και τις τελευταίες με την μπουνάτσα είχαν πέσει πιο πίσω, εχτές στο medal race, δεν άφησαν κανένα περιθώριο σε κανέναν. Υπενθύμισαν σε όλους το τι είναι ικανοί να κάνουν φεύγοντας από σταβέντο στην εκκίνηση πήγαν αριστερά και κατάφεραν να γυρίσουν και να περάσουν άνετα μπροστά από όλο το στόλο και να κερδίσουν την κούρσα χωρίς καμία "παρενόχληση". Αυτή η επίδοση τους είναι που τελικά τους έδωσε και την τρίτη θέση στο βάθρο, εκτοπίζοντας τους δικούς μας Παπουτσόγλου & Ορφανό.
Τελικά τα Ελληνικά πληρώματα πραγματοποιώντας σε όλο το πρωτάθλημα εξαιρετική εμφάνιση τερμάτισαν στην 5η και 8η θέση.
Οι Βασίλης Παπουτσόγλου με τον Γιάννη Ορφανό στο medal race πήραν την 5η θέση που σε συνδυασμό με την 1η των Βρετανών και την 4η του δεύτερου Γαλλικού σκάφους από την 3η θέση που βρισκόντουσαν πριν το medal race τους έριξε στην 5η της γενικής.
Μπορεί να χάθηκε το μετάλλιο, αλλά η παρουσία και των δυο πληρωμάτων ήταν επιτυχής και αξίζουν πολλά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά.
Το σημαντικό είναι ότι στα 470 η Ελλάδα αποδεικνύει ότι είναι μια από τις μεγάλες δυνάμεις και διαχρονικά έχει καλούς αθλητές που πρωταγωνιστούν.
Οι Παπουτσόγλου - Ορφανός και οι Τσάμης - Κούνας απέδειξαν το υψηλό επίπεδο της κλάσης και άφησαν πολλές υποσχέσεις για το μέλλον.
Στις γυναίκες οι Βρετανίδες, Anna Burnet & Flora Stewart, αντιγράφοντας τους άνδρες κέρδισαν το medal race και πήραν και την δεύτερη θέση από τις Αυστραλέζες, Sasha Ryan & Chelsea Hall, που έμειναν πίσω στο medal race. Πρώτες παρέμειναν οι Γερμανίδες Annika Bochmann and Anika Lorenz, που δεν ξεκίνησαν καλά αλλά κατάφεραν να ανέβουν στην συνέχεια του αγώνα και να μαζέψουν 4 θέσεις που τελικά ήταν αρκετές για να κάνουν το περσινό ασημένιο τους μετάλλιο χρυσό.
Στις γυναίκες από Ελληνικής πλευράς το πλήρωμα των Παγίδα - Πάσχου τελικά τερμάτισε στην 20η θέση.
3η στο medal race τερμάτισε μια Ελληνίδα η Αφροδίτη Κυρανάκου, που αγωνίζεται με την Ολλανδική ομάδα, και τελικά πήρε την 7η θέση της γενικής.

Αυτό που όλοι παραδέχονται για το συγκεκριμένο πρωτάθλημα είναι ότι ήταν ολοκληρωμένο και έδωσε όλες τις πιθανές συνθήκες στους αθλητές για να αγωνιστούν. Όσοι τα πήγαν καλά δίκαια αξίζουν τα μετάλλια τους μιας και κατάφεραν να αντεπεξέλθουν σε όλες τις συνθήκες της θάλασσας είτε με κύμα, είτε χωρίς κύμα και σε αέρα από 0 - 30 κόμβους.