Υπερδύναμη για άλλη μια χρονιά τα Ελληνικά optimist

Busy start line Photo © Capizzano.com
Τελείωσε το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα optimist στην Ταβίρα της Πορτογαλίας και τα αποτελέσματα για την Ελληνική ομάδα ήταν για άλλη μια φορά εξαιρετικά.
Και τα αγόρια και τα κορίτσια της ομάδας μας πρωταγωνίστησαν μέσα στην πρώτη δεκάδα έχοντας όχι έναν αλλά δυο και τρεις αθλητές στις πρώτες θέσεις.
Στις τελευταίες δυο μέρες του πρωταθλήματος η πίεση και το άγχος των αθλητών για το καλύτερο αποτέλεσμα έφτασε στο μέγιστο βαθμό και αυτό φάνηκε ιδιαίτερα στις εκκινήσεις που ήταν δύσκολες και με την μαύρη σημαία σηκωμένη ήταν και ιδιαίτερα απαιτητικές από τους μικρούς αθλητές.
Στα αγόρια στην 10η κούρσα μόνο είχε 25 σκάφη με μαύρη σημαία... κρίμα που τόσο πολλά σκάφη έπρεπε να περιμένουν, χωρίς να αγωνιστούν, τα υπόλοιπα 39 να ολοκληρώσουν την διαδρομή.

Photo by Matias Capizzano
Στα αγόρια 1ος τελικά και με μεγάλη διαφορά τερμάτισε ο Luis Cabrera από την Ισπανία, 2ος είναι ο Luigi Michelini από την Ιταλία, και 3ος ο Γάλλος Arthur Fortune.
Τα αποτελέσματα για τα αγόρια της Ελληνικής ομάδας έχουν ως εξής:
  • 5ος Νίκος Πατέλης
  • 7ος Κωνσταντίνος Οικονομίδης
  • 11ος Ζαμίτ Λουκιανός
  • 12ος Γιώργος Καραδήμας
  • 67ος Αλυγιζάκης Λεωνίδας
Το μετάλλιο από τους αθλητές μας χάθηκε στις λεπτομέρειες, αλλά συνολικά η Ελληνική ομάδα είχε τις περισσότερες παρουσίες από οποιαδήποτε άλλη χώρα μέσα στις 15 πρώτες θέσεις που συνολικά είχαμε 4 σκάφη μέσα στα πρώτα 12!
Στον στόλο των κοριτσιών τα αποτελέσματα ήταν πιο ρευστά και μέχρι και την τελευταία στιγμή τα μετάλλια μπορούσαν να αλλάξουν θέση.
Τελικά η Ιταλίδα
Francesca Bergamo πήρε τον τίλτο και την ακολούθησε στην 2η θέση η Maria Caba από την Ισπανία και 3η η επίσης Ισπανίδα Silvia Mas.
Τα κορίτσια της Ελληνικής ομάδας έδωσαν δυνατή μάχη και όπως και τα αγόρια πρωταγωνίστησαν όλες τις μέρες των αγώνων φτάνοντας κοντά στο μετάλλιο.
Καλύτερη επίδοση είχε η Αναστασία Γκαρή που τελικά τερμάτισε στην 8η θέση έχοντας κάνει ένα πολύ σταθερό πρωτάθλημα με καλές κούρσες.
Λίγο πιο πίσω στην 12η θέση η Καλαντζή Βαρβάρα είναι επίσης είχε πολύ καλή εμφάνιση και κατάφερε να είναι μέσα στις πρώτες θέσεις όλες τις ημέρες των αγώνων. Και τέλος η Θεοχαρίδη Βενετία τερμάτισε στην 32η θέση σε σύνολο 95 συμμετοχών.
Και στα κορίτσια συνολικά παρουσιάσαμε μια εξαιρετική εικόνα και αποδείξαμε ότι στα optimist είμαστε από τις δυνατότερες χώρες και ότι από τους ομίλους και τους προπονητές γίνετε πολύ καλή δουλειά.
Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά και τους προπονητές τους.