ΧΡΥΣΑ ΤΑ ΠΑΝΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ ΣΤΟ ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ LASER 4.7

Κείμενο: Κωνσταντίνος Χανιώτης, Φωτογραφίες:Valentijn van Duijvendij
Για ακόμη μια χρονιά το Laser 4.7 και συγκεκριμένα η κατηγορία κοριτσιών κάτω των 16 ετών μας χάρισε το χρυσό μετάλλιο στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα που διεξήχθη στο Workum της Ολλανδίας από τις 6-14 Ιουλίου.
Το περσινό χρυσό μετάλλιο σε αυτή την κατηγορία είχε φέρει στην Ελλάδα η Βασιλεία Καραχάλιου.
Φέτος ήταν η σειρά της Νάνσυ Φακίδη να ανεβάσει την Ελληνική σημαία στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, κερδίζοντας την κατηγορία.
Να αναφέρουμε ότι στο περσινό Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στην Γαλλία η ίδια αθλήτρια είχε κατακτήσει την τρίτη θέση.
Το σύνολο των σκαφών στα αγόρια ήταν 280 σκάφη και μετά από τους προκριματικούς αγώνες διαχωρίστηκαν σε τέσσερα ισάριθμα γκρουπ (χρυσό, αργυρό, χάλκινο, έμεραλντ) των 70 σκαφών βάση της κατάταξης τους στην γενική βαθμολογία μέχρι εκείνη την στιγμή.
Στην κατηγορία των γυναικών οι συμμετοχές ήταν 128 και επομένως ο στόλος χωρίστηκε σε χρυσό και αργυρό γκρουπ των 64 σκαφών.

Οι συνθήκες δεν ήταν οι ευνοϊκότερες από καιρικής άποψης. Η θερμοκρασία κυμαινόταν από 8-17ºC και το ψιλόβροχο ήταν καθημερινό φαινόμενο.
Από τις έξι ημέρες που ήταν στο πρόγραμμα των αγώνων για ιστιοδρομίες (9-12/8 προκριματικοί αγώνες και 13-14/8 τελικοί), τελικά πραγματοποιήθηκαν μόνο οι τρεις μέρες των προκριματικών αγώνων.
Την Δευτέρα 11/8 δεν πραγματοποιήθηκαν ιστιοδρομίες λόγω απόλυτης μπουνάτσας και έτσι η Επιτροπή Αγώνων με ανακοίνωση τροποποίησε το πρόγραμμα για την Τρίτη 12/8 τελευταία ημέρα των αγώνων πρόκρισης ανακοινώνοντας πως θα πραγματοποιήσει τρεις ιστιοδρομίες έναντι δύο, όπως και συνέβη.
Οι αθλητές διαχωρίστηκαν στους στόλους με σύνολο ιστιοδρομιών επτά αντί για οκτώ που ήταν στο πρόγραμμα. Αυτό όπως αποδείχτηκε αργότερα έμελλε να είναι και το τέλος του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος καθώς τις δύο ημέρες των τελικών 13-14/8 έπνεαν στην περιοχή άνεμοι εντάσεως πάνω από 30 μίλια την ώρα με αποτέλεσμα να μην πραγματοποιηθεί καμία από τις προγραμματισμένες ιστιοδρομίες.
Οι Ελληνικές συμμετοχές ήταν δέκα στην κατηγορία των αγοριών καθώς ο Γρηγόρης Μαζαράκης δεν αγωνίστηκε τελικά λόγω τραυματισμού.
Στα αγόρια μόνο οι Πέτρος Πόππης-18ος και Παναγιώτης Στάθης-46ος κατάφεραν να αγωνιστούν στο χρυσό στόλο.
Στον αργυρό στόλο αγωνίστηκαν οι Γιώργος Μαγουλάς-6ος, Γιώργος Γεωργαλάς-8ος και Γρηγόρης Γκαρής 47ος.
Στον χάλκινο στόλο αγωνίστηκαν οι Νίκος Θεοδωράκης-2ος, Ερρίκος Στάθης-9ος , Γιώργος Καλόφωνος-21ος και Γιώργος Καντίνης-34ος.
Στον έμεραλντ στόλο αγωνίστηκε ο Θανάσης Γκιόκας-48ος.
Στις γυναίκες η Νάνσυ Φακίδη(1η θέση στην κατηγορία κάτω των 16 ετών, 7η θέση στην κατηγορία της γενικής) και η Βασιλική Ζωγράφου-10η θέση αγωνίστηκαν στον χρυσό στόλο.
Τα σκάφη ήταν εφοδιασμένα με Gps Tracking System ώστε να μπορούν να παρακολουθούν διαδικτυακά οι ενδιαφερόμενοι.

Την Πέμπτη 14/8 έγινε η απονομή των επάθλων και ακολούθησε ένα ξέφρενο πάρτυ που κράτησε πολλές ώρες.
ΧΡΥΣΑ ΤΑ ΠΑΝΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ ΣΤΟ ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ LASER 4.7 ΧΡΥΣΑ ΤΑ ΠΑΝΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ ΣΤΟ ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ LASER 4.7 Reviewed by Panos Douros on Sunday, September 04, 2011 Rating: 5