2οι οι Μάντης - Καγιαλής την 1η μέρα του Rolex Miami OCR

Ξεκίνησε σήμερα στο Coconut Grove στο Miami το Rolex Miami OCR, με 529 αθλητές από 41 χώρες να δίνουν το παρόν. 
GRE 1, Fleet: 470-Men, Crew: Panagiotis Mantis, Pavlos Kagialis
Photo By: Rolex / Daniel Forster
Η εξαήμερη ρεγκάτα θα γίνει στον κόλπο Biscayne όπως και τα τελευταία 23 χρόνια. Το Rolex Miami OCR είναι ο δεύτερος από τους εφτά σταθμούς του 2011-2012 ISAF Sailing World Cup οπότε έχει μεγάλο ενδιαφέρον για τους αθλητές ως αγώνας και αποτελεί και ιδανική προετοιμασία για όσους προετοιμάζονται για τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Λονδίνο το καλοκαίρι του 2012. Ο ανταγωνισμός αναμένεται να είναι έντονος καθώς από όλες τις Ολυμπιακές και Παραολυμπιακές κλάσεις τα μεγάλα ονόματα είναι στο Μαϊάμι και ετοιμάζονται να αγωνιστούν.
Το πρόγραμμα των αγώνων περιλαμβάνει τους αγώνες των στόλων από σήμερα Δευτέρα ως την την Παρασκευή και το Σάββατο θα γίνουν τα medal races.

470-Men Fleet Photo By: Rolex / Daniel Forster
Από ελληνικής πλευράς στο Μαϊάμι είναι τα δυο πληρώματα των 470 ανδρών, οι Μάντης - Καγιαλής και οι Καμπουρίδης - Παπαδόπουλος, και στα laser ο Βαγγέλης Χειμώνας.

Σήμερα έγινε μόνο μια κούρσα στον στίβο των 470 με πολύ ασθενείς ανέμους και τα δυο πληρώματα μας έκαναν εξαιρετική αρχή.
Laser Radial fleet Photo By: Rolex / Daniel Forster
Οι Παναγιώτης Μάντης και Παύλος Καγιαλής ξεκίνησαν με μια 2η θέση στην πρώτη ιστιοδρομία της διοργάνωσης και έκαναν την καλύτερη αρχή για τις επόμενες μέρες και οι Παναγιώτης Καμπουρίδης με τον Στάθη Παπαδόπουλο ήρθαν 8οι κάνοντας και αυτοί καλό ξεκίνημα.

Στην 1η θέση της κατηγορίας βρέθηκαν οι αδελφοί Coster από την Ολλανδία και τρίτοι πίσω από το ελληνικό πλήρωμα είναι οι Παγκόσμιοι πρωταθλητές από την Αυστραλία οι Mathew Belcher και Malcolm Page.

Στα laser έγιναν δυο ιστιοδρομίες και ο Βαγγέλης Χειμώνας είναι 28ος με μια 13η και μια 15η θέση. 
Αύριο συνεχίζονται οι κούρσες κανονικά και όλοι ελπίζουν να έχει λίγο αέρα παραπάνω... αύριο μετά τις ιστιοδρομίες θα προσπαθήσουμε να μιλήσουμε και με τους αθλητές μας για να έχουμε καλύτερη εικόνα από την προσπάθεια τους.

Οι τρεις πρώτοι σε κάθε κατηγορία:

Sonar (11 boats) – 2 races
1. Paul Callahan (Newport, R.I.)/Tom Brown (Castine, Maine)/Bradley Johnson (Pompano Beach, Fla.) (USA) 1,3 (4)
2.John Robertson/ Hannah Stodel/ Steve Thomas (GBR) 4, 2 (6)
3.Rick Doerr (Clifton, N.J.)/Brad Kendell (Tampa, Fla.)/Hugh Freund (South Freeport, Maine) (USA) 6, 1 (7)

Star (30 boats) – 2 races
1.Fredrik Loof/Max Salminen (SWE) 2, 5, (7)
2.Mark Mendelblatt (Miami, Fla.)/ Brian Fatih (Miami, Fla.) (USA) 3,4 (7)
3.Robert Scheidt/Bruno Prada (BRA) 1, 8 (9)

49er (23 boats) – 3 races
1.Erik Storck (Huntington, N.Y.)/Trevor Moore (Naple, Fla.) (USA) 1, 2, 6 (9)
2.Nico Luca Marc Delle Karth/Nikolaus Resch (AUT) 5,4,5 (14)
3.Jon Ladha/Daniel Inkpen (CAN) 3,7,9 (19)

Skud-18 (6 boats) – 2 races
1.Alexandra Rickham/Niki Birrell (GBR) 1, 2 (3)
2.Jennifer French/Jean-Paul Creignou (USA) 2, 3 (5)
3.Daniel Fitzgibbon/Liesl Tesch (AUS) 5, 1 (6)

2.4mR (29 boats) – 2 races
1.Damien Seguin (FRA) 2, 1 (3)
2.Helena Luca (GBR) 9, 2 (11)
3.Megan Pascoe (GBR) 7, 4 (11)

Laser Radial (60 boats) – 2 races
1.Marit Bouwmeester (NED) 1, 2 (3)
2.Danielle Dube (CAN) 2, 5 (7)
3.Charlotte Dobson (GBR) 3, 8 (11)

470 Men (23 boats) – 1 race
1.Sven Coster/Kalle Coster (NED) 1 (1)
2.Panagiotis Mantis/ Pavlos Kagialis (GRE) 2 (2)
3.Mathew Belcher/Malcolm Page (AUS) 3 (3)

470 Women (16 boats) – 1 race
1.Hannah Mills/Saskia Clark (GBR) 1 (1)
2.Lisa Westerhof/Lobke Berkhout (NED) 2 (2)
3.Maria Fernanda Sesto/Consuelo Monsegur (ARG) 3 (3)

Laser (78 boats)-2 races
1.David Wright (CAN) 1, 1 (2)
2.Paul Goodison (GBR) 3, 1 (4)
3.Chris Dold (CAN) 2, 3 (5)

Finn (27 boats) – 1 race
1.Zach Railey (Clearwater, Fla., USA) 1 (1)
2.Caleb Paine (San Diego, Calif., USA) 2 (2)
3.Jonas Hogh Christensen (DEN) 3 (3)

RS: X Men (14 boats) – 2 races
1.Nick Dempsey (GBR) 1, 1 (2)
2.Elliot Carney (GBR) 2, 3 (5)
3.Sebastian Wang- Hansen (NOR) 5, 2 (7)

RS: X Women (12 boats) – 2 races
1.Farrah Hall (Annapolis, Md., USA) 2, 1 (3)
2.Demita Vega De Lille (MEX) 1, 2 (3)
3.Carolina Mendelblatt (POR) 3, 3 (6)

Women’s Match Racing Group A (Only A sailed)
Silja Lehtinen/Silja Kanerva/Mikaela WUlff (FIN) 8-1
Sally Barkow (Nashotah, Wis.)/Elizabeth Kratzig-Burnham (Miami, Fla.),/Alana o'Reilly (Charleston, SC) (USA) 6-0
Anna Tunnicliffe (Plantation, Fla.)/Molly O'Bryan (Stanford, Calif.)/Debbie Capozzi (Bayport, N.Y.) (USA) 6-1
Ekaterina Skudina/Elena Siuzeva/Irina Lotsmanova (RUS) 5-2
Juliana Senfft/Fernanda Decnop/Luciana Kopschitz (BRA) 4-3
Renata Decnop/Gabriela Nicolino/Larissa Juk (BRA) 3-3
Silke Hahlbrock/Maren Hahlbrock/Anlee Lukosch, (GER) 3-4
Nicky Souter/Jessica Eastwell/Katie Spithill (AUS) 3-4
Ru Wang/Pan Ting Ting/Li Xiaoni (CHN) 3-5
Vesna Dekleva Paoli/Katarina Kersevan/Lena Koter (SLO) 2-7
Rita Goncalves/Mariana Lobato/Diana Neves (POR) 1- 6
Jinnie Gordon/Laurel Gordon-Taylor/Catherine Belange (CAN) 0-8


2οι οι Μάντης - Καγιαλής την 1η μέρα του Rolex Miami OCR 2οι οι Μάντης - Καγιαλής την 1η μέρα του Rolex Miami OCR Reviewed by Panos Douros on Tuesday, January 24, 2012 Rating: 5

No comments:

istioselida.com. Powered by Blogger.