3οι!!! οι Καμπουρίδης - Παπαδόπολος την 3η μέρα του Rolex Miami OCR

Σήμερα έγιναν άλλες δυο ιστιοδρομίες στις περισσότερες Ολυμπιακές και Παραολυμπιακές κατηγορίες στο Rolex Miami OCR και οι 529 αθλητές από 41 χώρες είχαν την ευκαιρία να αγωνιστούν κάτω από πολύ καλές συνθήκες. 
470-Men Start Day Three Photo by: Rolex / Daniel Forster
Την 1η μέρα η μπουνάτσα επέτρεψε να γίνει μόνο μια κούρσα στις πιο πολλές από τις κλάσεις, αλλά εχτές η επιτροπή βρήκε την ευκαιρία να κάνει τρεις κούρσες με αποτέλεσμα μετά την σημερινή μέρα όλες οι κατηγορίες να έχουν ολοκληρώσει τις προγραμματισμένες ιστιοδρομίες τους.
Στις κατηγορίες που έχουν Ελληνικό ενδιαφέρον, τα 470 Ανδρών και τα Laser STD, οι αθλητές μας έχουν εξαιρετική πορεία. Ειδικά στα 470 πρωταγωνιστούν όντας και τα δυο πληρώματα μας μέσα στην 1η δεκάδα.
Το ξέρω ότι για τους Καμπουρίδη - Παπαδόπουλο και Μάντη - Καγιαλή αυτό είναι κάτι σύνηθες πλέον, αλλά είναι σημαντικό να το τονίζουμε κάθε φορά, ειδικά όταν οι προσπάθειες τους γίνονται σε διεθνείς αγώνες με σημαντικές συμμετοχές. Οι Παναγιώτης Καμπουρίδης και Στάθης Παπαδόπουλος μετά την 8η θέση της πρώτης μέρας πήραν τα πάνω τους και με καλά πλασαρίσματα εχτές και σήμερα έχουν φτάσει να είναι πλέον 3οι στην γενική κατάταξη με κούρσες [9], 6, 8, 2, 4, 3, και σύνολο 23.00 βαθμούς. 
Photo by Dave Hein / Rolex Miami OCR
Πρώτοι είναι οι συνήθεις ύποπτοι Αυστραλοί Mathew Belcher και Malcolm Page με 13 βαθμούς και δεύτεροι τα αδέλφια Coster από την Ολλανδία με 18 βαθμούς.
Το άλλο ελληνικό πλήρωμα οι Παναγιώτης Μάντης και Παύλος Καγιαλής ξεκίνησαν την πρώτη μέρα στην δεύτερη θέση της κατάταξης, αλλά είχαν μια φθίνουσα πορεία και είναι πλέον στην 7η θέση με κούρσες 2, 5, 9, [23/OCS], 10, 9 και σύνολο 35.00 βαθμούς.

Ο Βαγγέλης Χειμώνας στα Laser STD ενώ είχε κάνει μια μέτρια αρχή και ήταν την πρώτη μέρα 28ος σήμερα την τρίτη μέρα των αγώνων έχει καταφέρει να ανέβει 13 θέσεις και να είναι 15ος με κούρσες 13, [15], 8, 2, 9, 7 και σύνολο 39.00 βαθμούς.
Αύριο συνεχίζονται οι αγώνες με άλλες δυο ιστιοδρομίες και το Σάββατο είναι προγραμματισμένα να γίνουν τα medal races.
 
Rolex Miami OCR, Laser fleet, Photo by: Rolex / Daniel Forster
US SAILING’s 2012 Rolex Miami OCR Top-three Finishes Day 3
Sonar (11 boats) – 6 races1.Jourden Bruno/ Vimont Vicary Nicolas/ Flageul Eric (FRA) 1, 5, 1, 1, 2,
[8] (10)
2.John Robertson/ Hannah Stodel/ Steve Thomas (GBR) 4, 2, 3, [6], 3, 3 (15)
3.Paul Callahan(Newport,R.I.)/Tom Brown(Castine,Maine)/Bradley
Johnson(Pompano Beach,Fla.,USA) 1, 3, 5, 2, [7], 5 (17)

Star (30 boats) – 6 races1.Robert Scheidt/ Bruno Prada (BRA) 1, [8], 7, 5, 2, 1 (16)
2.Fredrik Loof/ Max Salminen (SWE) 2, 5, 2, [9], 7, 2 (18)
3.Eivind Melleby/ Petter Moerland Pedersen (NOR) [8], 2, 4, 3, 8, 4 (21)

49er (23 boats) – 9 races1.Nico Luca Marc Delle Karth/Nikolaus Resch (AUT) 5, 4, 5, 1, 4, [7], 1,
1, 1 (22)
2.Erik Storck(Huntington,N.Y.)/Trevor Moore(Naples, Fla., USA) 1, 2, 6, 2,
3, [24/OCS], 4, 2, 3 (23)
3.Lauri Lehtinen/Kalle Bask (FIN) 2, [24/BFD], 7, 13, 2, 3, 2, 5, 7 (41)

Skud-18 (6 boats) – 6 races1.Alexandra Rickham/Niki Birrell (GBR) 1, 2, 2, 2, 2, [3] (9)
2.Daniel Fitzgibbon/Liesl Tesch (AUS) [5], 1, 1, 1, 4, 4 (11)
3.Jennifer French (St. Petersburg, Fla.)/Jean-Paul Creignou (St.
Petersburg, Fla.,USA) 2, 3, 3, 3, [5], 1 (12)

2.4mR (25 boats) – 6 races1.Damien Seguin (FRA) 2, 1, [3], 2, 1, 3 (9)
2.Mark Le Blanc (New Orleans, La., USA) 1, [26/OCS], 5, 1, 6, 1 (14)
3.Barend Kol (NED) 5, [16], 4, 5, 3, 2 (19)

Laser Radial (60 boats) – 6 races1.Marit Bouwmeester (NED) 1, 2, 1, 5, [9], 6 (15)
2.Lijia Xu (CHN) 5, [35], 2, 1, 6, 2 (16)
3.Evi Van Acker (BEL) 4, [18], 10, 2, 10, 9 (35)

470 Men (23 boats) – 6 races1.Mathew Belcher/Malcolm Page (AUS) 3, 2, 1, 6, [7], 1 (13)
2.Sven Coster/Kalle Coster (NED) 1, 3, 3, [7], 5, 6 (18)
3.Panagoitis Kampouridis/Efstathios Papadopoulos (GRE) [9], 6, 8, 2, 4, 3
(23)

470 Women (15 boats) – 6 races1.Lisa Westerhof/Lobke Berkhout (NED) 2, 3, 4, [16/OCS], 2, 1 (13)
2.Hannah Mills/Saskia Clark (GBR) 1, 1, 1, [7], 4, 7 (14)
3.Sophie Weguelin/ Sophie Ainsworth (GBR) 4, [10], 2, 4, 3, 6 (19)

Laser (74 boats)-6 races1.David Wright (CAN) 1, 1, 1, [4], 1, 2 (6)
2.Paul Goodison (GBR) [3], 1, 1, 1, 3 (7)
3.Chris Dold (CAN) 2, 3, 3, 2, 2, [4] (12)

Finn (25 boats) – 6 races1.Zach Railey (Clearwater, Fla., USA) 1, 1, 1, [2], 1, 2 (6)
2.Jonas Hogh Christensen (DEN) 3, [4], 2, 3, 2, 1 (11)
3.Brendan Casey (AUS) 4, [5], 3, 1, 4, 5 (17)

RS: X Men (14 boats) – 6 races1.Nick Dempsey (GBR) 1, 1, [15/OCS], 1, 1, 1 (5)
2.Elliot Carney (GBR) 2, 3, [15/OCS], 3, 2, 2 (12)
3.Mariano Reutemann (ARG) 3, [4], 1, 2, 4, 3 (13)

RS: X Women (12 boats) – 6 races1. Demita Vega De Lille (MEX) 1, [2], 1, 2, 1, 1 (6)
2. Carolina Mendelblatt (POR) 3, 3, [13/OCS], 4, 3, 3 (16)
3. Farrah Hall (Annapolis, Md., USA) 2, 1, 6, 6, [13/OCS], 2 (17)

Women’s Match Racing
Group A
Sally Barkow (Nashotah, Wis.)/Elizabeth Kratzig-Burnham (Miami,
Fla.),/Alana O'Reilly (Charleston, SC) (USA) 10 wins-1 loss
Silja Lehtinen/Silja Kanerva/Mikaela Wulff (FIN) 9 wins-2 loss
Ekaterina Skudina/Elena Siuzeva/Irina Lotsmanova (RUS) 8 wins- 3 loss
Anna Tunnicliffe (Plantation, Fla.)/Molly O'Bryan (Stanford,
Calif.)/Debbie Capozzi (Bayport, N.Y.) (USA) 7 wins-4 loss
Renata Decnop/Gabriela Nicolino/Larissa Juk (BRA) 6 wins- 5 loss
Nicky Souter/Jessica Eastwell/Katie Spithill (AUS) 6 wins- 5 loss
Juliana Senfft/Fernanda Decnop/Luciana Kopschitz (BRA) 5 wins- 6 loss
Silke Hahlbrock/Maren Hahlbrock/Anlee Lukosch (GER) 5 wins- 6 loss
Rita Goncalves/Mariana Lobato/Diana Neves (POR) 4 win- 7 loss
Vesna Dekleva Paoli/Katarina Kersevan/Lena Koter (SLO) 3 wins-8 loss
Ru Wang/Pan Ting Ting/Li Xiaoni (CHN) 3 wins- 8 loss
Jinnie Gordon/Laurel Gordon-Taylor/Catherine Belange (CAN) 0 win- 0 loss

Group B (Continue racing tomorrrow)Mandy Mulder/Merel Witteveen/Annemiek Bekkering (NED) 7wins- 2 loss
Olivia Price/Nina Curtis/Lucinda Whitty (AUS) 7 win- 3 loss
Claire Leroy/Elodie Bertrand/Marie Riou (FRA) 6 win- 3 loss
Tamara Echegoyen/Angela Pumariega/Sofia Toro (ESP) 6 wins- 3 loss
Lucy Macgregor/Annie Lush/Kate Macgregor (GBR) 5 wins- 3 loss
Renee Groeneveld/Annemiek Bes/Marcelien de Koning (NED) 5 wins- 3 loss
Julie Bossard/Pauline Chalaux/Pauline Courtois (FRA) 5 wins- 4 loss
Stephanie Roble (East Troy, Wisc.)/Maggie Shea(Wilmette, Ill.)/Darby Smith
(Marblehead, Mass.)(USA) 4 wins- 6 loss
Genevieve Tulloch (Sausalito, Calif.)/Alice Manard Leonard (East Haven,
Conn.)/Jennifer Chamberlin (Washington,D.C.)(USA) 4 wins - 7 loss
Anna Kjellberg/Malin Kallstrom/Lotta Harrysson (SWE) 3 wins- 7 loss
Sharon Ferris-Choat/Barbara Kaars Sijpesteijn/Joanne Prokop (CAN) 2 win- 8
loss
Martina Silva/ Ana LucA-a Silva/ MarA-a Trinidad Silva (ARG) 1 win- 8 loss
3οι!!! οι Καμπουρίδης - Παπαδόπολος την 3η μέρα του Rolex Miami OCR 3οι!!! οι Καμπουρίδης - Παπαδόπολος την 3η μέρα του Rolex Miami OCR Reviewed by Panos Douros on Thursday, January 26, 2012 Rating: 5

No comments:

istioselida.com. Powered by Blogger.