4η μέρα Rolex Miami OCR: 4οι οι Καμπουρίδης-Παπαδόπουλος & 7οι οι Μάντης-Καγιαλής

Εχτές 4η μέρα στο Rolex Miami OCR, ο μοναδικός σταθμός του ISAF World Cup που γίνεται στην Αμερική, και συγκεντρώνει τους κορυφαίους αθλητές από όλες τις Ολυμπιακές και Παραολυμπιακές κλάσεις ολοκληρώθηκε με ιδανικές συνθήκες. 
Photo By: Rolex / Daniel Forster
Σήμερα είναι πολύ σημαντική μέρα για τόσο για τις Παραολυμπιακές κλάσεις που δίνουν τις τελευταίες μάχες τους, αλλά και για τις Ολυμπιακές κλάσεις που οι σημερινοί αγώνες θα κρίνουν το ποιοι αθλητές θα βρεθούν στην πρώτη δεκάδα που θα αγωνιστεί το Σάββατο στα medal races.
Στις κλάσεις που έχουμε Ελληνική συμμετοχή στα  470 Ανδρών και στα laser STD οι αθλητές μας έχουν κάνει μια πολύ καλή εμφάνιση και είναι είτε μέσα στην δεκάδα, στα 470, είτε κοντά στον να μπουν στην δεκάδα, στα laser. 
Ο Βαγγέλης Χειμώνας είναι μετά από 8 ιστιοδρομίες 14ος με 59 βαθμούς και απέχει μόλις 10 βαθμούς από την 10η θέση. Αν και αντικειμενικά είναι δύσκολο να μπει τελικά στους δέκα, ο Βαγγέλης, έκανε μια πολύ καλή εμφάνιση σε έναν δύσκολο στόλο με πολλές συμμετοχές, 74 σκάφη, και υψηλό επίπεδο. 
Photo By: Rolex / Daniel Forster
Στα 470 Ανδρών τα δυο ελληνικά πληρώματα με τους Καμπουρίδη-Παπαδόπουλο και Μάντη-Καγιαλή είναι και τα δυο μέσα στην δεκάδα. Οι Καμπουρίδης - Παπαδόπουλος είναι στην 4η θέση, κάνοντας στις δυο κούρσες τις χθεσινής μέρας μια μέτρια, 12η θέση, και μια εξαιρετική, 1η θέση, εμφάνιση. Προς το παρόν μετά από 8 ιστιοδρομίες είναι 4οι με 33 βαθμούς και σε απόσταση αναπνοής από τα μετάλλια.
Οι Μάντης - Καγιαλής παρέμειναν στην 7η θέση που ήταν από προχτές και αυτοί εχτές είχαν μια περίεργη μέρα, έκαναν μια μέτρια κούρσα, 15η θέση, και μια πολύ καλή 2η θέση και είναι πλέον με 52 βαθμούς 7οι.

Σε μια σύντομη επικοινωνία που είχαμε με τον Παύλο Καγιαλή εχτές μας είπε για τον αγώνα τους μέχρι τώρα:

"Είναι ωραίος ο αγώνας με ιδανικές συνθήκες και πολύ μεγάλο ανταγωνισμό, αν και το Perth ήταν μόλις ένα μήνα πριν, όλα τα καλά πληρώματα του κόσμου είναι εδώ... Αυτό είναι πολύ καλό για την προετοιμασία μας για τους ΟΑ.
Μέχρι τώρα έχουμε δώσει το 100% των δυνατοτήτων μας και κοιτάμε όσο περνάνε οι μέρες να πιέζουμε όλο και παραπάνω μιας και ο απότερος σκοπός μας δεν είναι να κερδίσουμε τον συγκεκριμένο αγώνα, αλλά να πάρουμε την πρόκριση και να διακριθούμε στο Λονδίνο.
Παρ' όλες τις οικονομικές δυσκολίες που έχουμε είμαστε ευχαριστημένοι που καταφέραμε να είμαστε εδώ και να αγωνιζόμαστε...
Έχουμε άλλες δυο μέρες που θα είναι οι πιο σημαντικές και θα κρίνουν πολλά στον αγώνα."
Σήμερα είναι λοιπόν σημαντική μέρα και οι δυο κούρσες που λογικά θα βγουν θα κρίνουν σε πολύ μεγάλο βαθμό σε ποια θέση θα είναι τα πληρώματα που θα προκριθούν για να αγωνιστούν στο medal race που η βαθμολογία του έχει διπλή βαρύτητα.

Top three podium positions:
Sonar, 10 boats, - 8 races
1. Jourden Bruno / Vimont Vicary Nicolas / Flageul Eric, FRA, 19 points
2. Udo Hessels / Marcel van de Veen / Mischa Rossen, NED, 20
2. John Robertson / Hannah Stodel / Steve Thomas, GBR, 22

Star, 29 boats, - 8 races1. Robert Scheidt / Bruno Prada, BRA, 26
2. Fredrik Loof / Max Salminen, SWE, 26
3. Eivind Melleby / Petter Moerland Pedersen, NOR, 29

49er, 23 boats, - 12 races1. Nico Luca Marc Delle Karth / Nikolaus Resch, AUT, 29
2. Erik Storck / Trevor Moore, USA, 33
3. Allan Norregaard / Peter Lang, DEN, 61

Skud-18, 6 boats, - 8 races1. Daniel Fitzgibbon / Liesl Tesch, AUS, 13
2. Alexandra Rickham / Niki Birrell, GBR, 13
3. Jennifer French / Jean-Paul Creignou, USA, 20

2.4mR, 25 boats, - 8 races1. Damien Seguin, FRA, 13
2. Paul Tingley, CAN, 33
3. Megan Pascoe, GBR, 39

Laser Radial, 60 boats, - 8 races1. Lijia Xu, CHN, 19
2. Marit Bouwmeester, NED, 25
3. Evi Van Acker, BEL, 38

470 Men, 22 boats, - 8 races1. Mathew Belcher / Malcolm Page, AUS, 20
2. Sven Coster / Kalle Coster, NED, 24
3. Lucas Calabrese / Juan Maria de la Fuente, ARG, 32

470 Women, 15 boats, - 8 races1. Lisa Westerhof / Lobke Berkhout, NED, 22
2. Hannah Mills / Saskia Clark, GBR, 23
3. Maria Fernanda Sesto / Consuelo Monsegur, ARG, 31

Laser, Gold,, 37 boats,- 8 races1. Paul Goodison, GBR, 15
2. David Wright, CAN, 17
3. Bruno Fontes, BRA, 18

Laser, Silver,, 37 boats,- 8 races1. Marcin Rudawski, POL, 100
2. Ricardo Montemayor, MEX, 103
3. Matthew Ryder, CAN, 114

Finn, 25 boats, - 8 races1. Zach Railey, USA, 9
2. Jonas Hogh Christensen, DEN, 19
3. Brendan Casey, AUS, 25

RS: X Men, 14 boats, - 8 races1. Nick Dempsey, GBR, 7
2. Elliot Carney, GBR, 19
3. Mariano Reutemann, ARG, 20

RS: X Women, 12 boats, - 6 races1. Demita Vega De Lille, MEX, 10
2. Carolina Mendelblatt, POR, 21
3. Farrah Hall, Annapolis, Md., USA, 22

Women's Match Racing
TOP FOUR ADVANCING TO SEMIFINALS
Sally Barkow / Alana O'Reilly / Elizabeth Kratzig-Burnham, USA, 3 wins- 0 losses
Silja Lehtinen / Silja Kanerva / Mikaela Wulff, FIN, 3 wins- 0 losses
Olivia Price / Nina Curtis / Lucinda Whitty, AUS, 3 wins- 0 losses
Lucy Macgregor / Annie Lush / Kate Macgregor, GBR, 3 wins- 2 losses

rmocr.ussailing.org

4η μέρα Rolex Miami OCR: 4οι οι Καμπουρίδης-Παπαδόπουλος & 7οι οι Μάντης-Καγιαλής 4η μέρα Rolex Miami OCR: 4οι οι Καμπουρίδης-Παπαδόπουλος & 7οι οι Μάντης-Καγιαλής Reviewed by Panos Douros on Friday, January 27, 2012 Rating: 5

No comments:

istioselida.com. Powered by Blogger.