Καμπουρίδης - Παπαδόπουλος βλέπουν μετάλλιο στο Rolex Miami OCR

Η χθεσινή μέρα ήταν πολύ κρίσιμη για τους 529 ιστιοπλόους που αγωνίζονται στο Rolex Miami OCR. 
photo credit: Μιχάλης Μηλαίος
Για τις Παραολυμπιακές κλάσεις αποφασιζόταν το ποιοι θα πάρουν τα μετάλλια, ενώ για τις Ολυμπιακές κατηγορίες ήταν η τελευταία προσπάθεια που είχανε οι αθλητές για να μπούνε στην πρώτη δεκάδα της κλάσης τους και να αγωνιστούν σήμερα στα medal races.
Για τις περισσότερες χώρες το ποιοι αθλητές θα τις εκπροσωπήσουν στους ΟΑ το καλοκαίρι στο Λονδίνο έχει ήδη αποφασιστεί και οι ομάδες ή οι αθλητές αυτοί έχουν επικεντρωθεί στο να προετοιμαστούν καλύτερα για τους Ολυμπιακούς.
Για άλλες χώρες ανάμεσα τους και η Ελλάδα που δεν έχουν ακόμα οριστικοποιήσει το ποιοι θα είναι οι αθλητές που θα μας εκπροσωπήσουν αγώνες σαν και το Rolex Miami OCR αν και δεν μετράνε στην πρόκριση είναι πολύ σημαντικοί στην προετοιμασία των αθλητών οπότε το ενδιαφέρον είναι έντονο, τουλάχιστον για τις κλάσεις που είχαμε συμμετοχή.
Στα 470 Ανδρών τα δυο καλύτερα πληρώματα μας κάνουν πολύ καλή εμφάνιση και είναι μέσα στην δεκάδα, αν και αυτό πλέον δεν αποτελεί είδηση.

Photo By: Rolex / Daniel Forster
Καλύτερη εμφάνιση στον αγώνα πραγματοποιούν οι Παναγιώτης Καμπουρίδης με τον Στάθη Παπαδόπουλο που μετά την χθεσινή μέρα που έκαναν δυο 5ες θέσεις ανέβηκαν ξανά στην 3η θέση της γενικής και είναι μέσα στα μετάλλια.
Οι δυο αθλητές μας έχουν 43 βαθμούς και είναι 11 βαθμούς πίσω από την 2η θέση αλλά και μόλις 4 βαθμούς μπροστά από την 4η θέση, οπότε το σημερινό medal race με τη διπλή βαθμολογική βαρύτητα που έχει θα είναι κρίσιμο για το αν θα φύγουν από το Μαϊάμι με κάποιο μετάλλιο.
Οι ίδιοι σε επικοινωνία (ας είναι καλά το skype) που είχαμε μας είπαν:
Στάθης: "Συναντήσαμε φανταστικές συνθήκες για ιστιοπλοΐα, λιακάδα με 18 κόμβους αέρα και πολύ καλό κύμα... Εμείς καταφέραμε να κάνουμε πολύ καλή εμφάνιση και σήμερα (εχτές) περάσαμε και τους αντιπάλους μας από την Αργεντινή και ανεβήκαμε ξανά στην 3η θέση με μια μικρή διαφορά ασφαλείας για το αυριανό medal race..."
Και ο Παναγιώτης συνέχισε: "Είμαστε ευχαριστημένοι με την προσπάθεια μας, αν και είμαστε εδώ με νοικιασμένο σκάφος και άλμπουρο... είναι διαφορετικά χωρίς να έχεις τα δικά σου υλικά... Ο στόλος αν και σε αριθμό δεν είναι μεγάλος είναι όσα ακριβώς θα είναι και τα σκάφη στους Ολυμπιακούς οπότε είναι καλό τεστ μιας και εκτός από τον αριθμό των σκαφών σχεδόν όλοι όσοι θα είναι στο Λονδίνο είναι και εδώ... οι μοναδικές χώρες που έχουν έρθει με δυο πληρώματα είμαστε εμείς και η Ολλανδία που ακόμα δεν έχουν κλείσει οι προκρίσεις.
Ο καιρός ήταν πολύ καλός και ειδικά σήμερα είχαμε τον περισσότερο αέρα από όλες τις μέρες 15-20 κόμβους, και η επιτροπή κάνει εξαιρετική δουλειά οι κούρσες βγαίνουν γρήγορα και δε χρειάζεται να περιμένουμε πολλές ώρες μέσα στο νερό. Γενικά τα έχουμε πάει πολύ καλά και ελπίζουμε σε ένα μετάλλιο αύριο στο medal race."
Το άλλο μας πλήρωμα είναι στην 6η θέση της γενικής ανεβαίνοντας μια θέση από προχτές με 64 βαθμούς συνολικά. Οι Παναγιώτης Μάντης και Παύλος Καγιαλής είναι και αυτοί ικανοποιημένοι με την προετοιμασία τους αν και κάποια λάθη τους στοίχησαν μια καλύτερη θέση, από ότι λένε και οι ίδιοι.
Διαβάστε το τι έγραψε ο Παύλος στο group που έχουν στο facebook:
"10 αγώνες ολοκληρώθηκαν σήμερα με επιτυχία τόσο για τους αθλητές όσο και για την επιτροπή. Είμαστε 6οι, κάναμε κάποια λάθη και κυρίως στην 4η κούρσα μια άκυρη εκκίνηση μας άφησαν πίσω από την πρώτη τριάδα που θα μπορούσαμε να είμαστε.
Αύριο είναι το medal race για τις 10 καλύτερες ομάδες και θα είναι πολύ ενδιαφέρων αγώνας..."
Copyright ROLEX / Daniel Forster
Τέλος στα laser ο Βαγγέλης Χειμώνας αν και έκανε καλή εμφάνιση, 14ος γενικής ανάμεσα σε 74 σκάφη, δεν κατάφερε να μπει στην πρώτη δεκάδα.

Οι τρεις πρώτοι σε κάθε κατηγορία:
Sonar (10 boats) – 10 races
1. Udo Hessels/Marcel van de Veen/Mischa Rossen (NED) 3, [6], 4, 3, 5, 3,
1, 1, 1, 2 (23)
2. John Robertson/Hannah Stodel/Steve Thomas (GBR) 4, 2, 3, [6], 3, 4, 2,
4, 3, 3 (28)
3. Aleksander Wang-Hansen/ Marie Solberg/Per Eugen Kristiansen (NOR) [7],
7, 2, 5, 1, 5, 3, 2, 2, 4 (31)

Star (29 boats) – 10 races1. Robert Scheidt/Bruno Prada (BRA) 1, [8], 7, 5, 2, 1, 3, 7, 4, 1 (31)
2. Fredrik Loof/Max Salminen (SWE) 2, 5, 2, [9], 7, 2, 6, 2, 3, 4 (33)
3. Eivind Melleby/Petter Moerland Pedersen (NOR) 8, 2, 4, 3, 8, 4, 5, 3,
1, [13] (38)

49er (23 boats) – 15 races1. Nico Luca Marc Delle Karth/Nikolaus Resch (AUT) 5, 4, 5, 1, 4, 7, 1, 1,
1, 2, 4, 1, 1, 1, [9] (38)
2. Erik Storck(Huntington,N.Y.)/Trevor Moore(Naples, Fla., USA) 1, 2, 6,
2, 3, [OCS], 4, 2, 3, 4, 3, 2, 3, 8, 14 (57)
3. Lauri Lehtinen/Kalle Bask (FIN), 2, [BFD], 7, 13, 2, 3, 2, 5, 7, 10, 9,
7, 2, 3, 1 (73)

Skud-18 (6 boats) – 10 races1. Daniel Fitzgibbon/Liesl Tesch (AUS) [5], 1, 1, 1, 4, 4, 1, 1, 4, 1 (18)
2. Alexandra Rickham/Niki Birrell (GBR) 1, 2, 2, 2, 2, [3], 2, 2, 3, 3
(19)
3. Jennifer French (St. Petersburg, Fla.)/Jean-Paul Creignou (St.
Petersburg, Fla.,USA) 2, 3, 3, 3, 5, 1, 3, [OCS], 1, 2 (23)

2.4mR (25 boats) – 10 races1. Damien Seguin (FRA) 2, 1, 3, 2, 1, 3, 1, [9], 3, 1 (17)
2. Paul Tingley (CAN) 6, 7, 2, [9], 7, 5, 2, 4, 2, 7 (42)
3. Barend Kol (NED) 5, 16, 4, 5, 3, 2, [DNF], 5, 4, 4 (48)

Laser Radial (60 boats) – 10 races1. Lijia Xu (CHN) 5, [35], 2, 1, 6, 2, 1, 2, 5, 2 (26)
2. Marit Bouwmeester (NED) 1, 2, 1, 5, [9], 6, 7, 3, 2, 5 (32)
3. Evi Van Acker (BEL) 4, [18], 10, 2, 10, 9, 2, 1, 1, 6 (45)

470 Men (22 boats) – 10 races1. Mathew Belcher/Malcolm Page (AUS) 3, 2, 1, 6, [7], 1, 6, 1, 1, 1 (22)
2. Sven Coster/Kalle Coster (NED) 1, 3, 3, [7], 5, 6, 3, 3, 2, 6 (32)
3. Panagoitis Kampouridis/Efstathios (GRE) 9, 6, 8, 2, 4, 3, 1, [12], 5, 5
(43)

470 Women (15 boats) – 10 races1. Lisa Westerhof/Lobke Berkhout (NED) 2, 3, 5, [OCS], 2, 1, 5, 4, 1, 1
(24)
2. Hannah Mills/Saskia Clark (GBR) 1, 1, 1, 7, 4, 7, [OCS], 2, 6, 7 (36)
3. Maria Fernanda Sesto/Consuelo Monsegur (ARG) 3, 7, 8, [11], 1, 9, 2, 1,
4, 3 (38)

Laser (Gold) (37 boats)-10 races1. Bruno Fontes (BRA) [7], 2, 4, 5, 4, 1, 1, 1, 1, 1 (20)
2. Paul Goodison (GBR) 3, 1, 1, 1, 1, 3, [11], 5, 2, 3 (20)
3. David Wright (CAN) 1, 1, 1, 4, 1, 2, 5, 15, 8, [16] (40)

Laser (Silver) (37 boats)-10 races4.Marcin Rudawski (POL) 23, 20, 16, 17, 14, [29], 3, 7, 4, 2 (106)
5.Ricardo Montemayor (MEX) 18, 18, 15, 19, 18, [23], 4, 11, 9, 6 (118)
6.Alessio Spadoni (ITA) 24, [30], 30, 24, 19, 8, 17, 6, 2, 1 (131)

Finn (25 boats) – 10 races1.Zach Railey (Clearwater, Fla., USA) 1, 1, 1, 2, 1, 2, 1, [3], 3, 1 (13)
2.Jonas Hogh Christensen (DEN) 3, 4, 2, 3, 2, 1, 4, 4, 2, [5] (25)
3.Brendan Casey (AUS) 4, 5, 3, 1, 4, 5, 3, [6], 1, 3 (29)

RS: X Men (14 boats) – 10 races1. Nick Dempsey (GBR) 1, 1, [OCS], 1, 1, 1, 1, 1, 1, 1 (9)
2. Elliot Carney (GBR) 2, 3, [OCS], 3, 2, 2, 5, 2, 3, 5 (27)
3. Mariano Reutemann (ARG) 3, 4, 1, 2, 4, 3, [6], 3, 4, 6 (30)

RS: X Women (12 boats) – 10 races1. Demita Vega De Lille (MEX) 1, 2, 1, 2, 1, 1, 2, [3], 1, 1 (12)
2. Farrah Hall (Annapolis, Md., USA) 2, 1, 6, 6, [OCS], 2, 1, 4, 2, 3 (27)
3. Carolina Mendelblatt (POR) 3, 3, [OCS], 4, 3, 3, 4, 1, 6, 4 (31)

Women’s Match Racing
Semi Final
Olivia Price/Nina Curtis/Lucinda Whitty (AUS) defeats Sally Barkow
(Nashotah, WI., USA)/ Alana O’Reilly (Charleston SC, USA)/ Elizabeth
Kratzig-Burnham (Miami Beach FL, USA); 3-1

Semi FinalLucy Macgregor/Annie Lush/ Kate Macgregor (GBR) defeats Silja
Lehtinen/Silja Kanerva/Mikaela Wulff (FIN); 3-2

Καμπουρίδης - Παπαδόπουλος βλέπουν μετάλλιο στο Rolex Miami OCR Καμπουρίδης - Παπαδόπουλος βλέπουν μετάλλιο στο Rolex Miami OCR Reviewed by Panos Douros on Saturday, January 28, 2012 Rating: 5

No comments:

istioselida.com. Powered by Blogger.