3ος ο Κοκκαλάνης στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα RS:X τη 2η μέρα των αγώνων και 10η η Σκαρλάτου

Η δεύτερη μέρα αγώνων ολοκληρώθηκε σήμερα και στη Μαδέρα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα RS:X που συμμετέχουν από Ελληνικής πλευράς με πολύ καλά αποτελέσματα ως τώρα, οι δυο αθλητές μας που έχουν πάρει την πρόκριση για τους ΟΑ το καλοκαίρι στο Λονδίνο.
2012 RS:X European Windsurfing Championships, © v.baglione@albaria.com
Στους άνδρες ο Βύρωνας Κοκκαλάνης που είναι 3ος στη γενική μετά από 6 ιστιοδρομίες και στις γυναίκες η Αγγελική Σκαρλάτου που είναι στη 10η θέση μετά από επίσης 6 ιστιοδρομίες.
Εχτές πρώτη μέρα των αγώνων έγιναν τρεις κούρσες και αυτοί που αναμένονταν να πρωταγωνιστήσουν το έκαναν τόσο στους άνδρες όσο και στις γυναίκες. Μετά από μια μικρή αναβολή λόγω αλλαγής του καιρού ξεκίνησαν οι άνδρες με τον Ισραηλινό Nimrod Mashiah να κερδίζει τις δυο πρώτες και τον Βύρωνα να κερδίζει την τρίτη κούρσα της ημέρας. Στις γυναίκες η Ισπανίδα Marina Alabau κέρδισε την 1η και την 3η κούρσα ενώ η Ουκρανέζα Olha Maslivets κέρδισε τη 2η.
Δείτε παρακάτω τα βίντεο της 1ης και της 2ης μέρας...

Στα αποτελέσματα της πρώτης μέρας η Αγγελική Σκαρλάτου είχε μια 9η, μια 11η και μια 12η θέση ενώ ο Βύρωνας Κοκκαλάνης είχε μια 4η, μια 11η και μια 1η θέση.
Τέλος στα αξιοσημείωτα της ημέρας ήταν και το ατύχημα που είχε ο Ουκρανός Yevgenii Galytslyi που συγκρούστηκε με ένα αριστερήνεμο σκάφος όντας δεξήνεμος και τραυματίστηκε στο πρόσωπο λίγο δεξιότερα από το δεξί του μάτι, δυστυχώς αναγκάστηκε να διακόψει και μεταφέρθηκε στο κέντρο πρώτων βοηθειών για ράμματα και από ότι φαίνεται αυτό θα είναι και το τέλος του πρωταθλήματος γι αυτόν...
Σήμερα δεύτερη μέρα ακόμα 3 κούρσες έγιναν με μικρές αλλαγές στην κατάταξη. Ο καιρός το πρωί ήταν λίγο αναποφάσιστος και η επιτροπή περίμενε να δει πιο σύστημα θα επικρατήσει μιας και είχε αέρα και από την ανατολή αλλά και από τη δύση. Τελικά με αέρα κοντά στους 16 κόμβους ξεκίνησαν οι κούρσες τη δεύτερη μέρα των αγώνων και με το κύμα να είναι αρκετά μεγάλο.
Για να γίνουν τα πράγματα ακόμα πιο ενδιαφέροντα... η θάλασσα ήταν γεμάτη από ένα τσούχτρες που λέγονται
‘Portuguese Men of War’ και έχουν πολύ άσχημο τσίμπημα. Ευτυχώς κανένας αθλητής δεν χτυπήθηκε από τους εισβολείς αν και οι διοργανωτές είχαν πάρει τα μέτρα τους για παν ενδεχόμενο.
Στις γυναίκες η Marina Alabau [ESP] μονοπώλησε και σήμερα την κατάσταση, εχτές έκανε 2 πρώτες και μια δεύτερη θέση, σήμερα έκανε δυο πρώτες και μια τρίτη θέση!
Πλεόν είναι πρώτη με μονοψήφιο αριθμό πόντων - 6 - και άφησε τις υπόλοιπες αθλήτριες να αγωνίζονται μάλλον για τις υπόλοιπες θέσεις του βάθρου.
Στη δεύτερη θέση είναι η Tuuli Pataja από την Φιλανδία που είχε μια πολύ καλή μέρα με κούρσες 4, 3, και 1. Η νίκη της στην 6η κούρσα είναι σημαντική μιας και είναι η πρώτη φορά που κερδίζει αγώνα σε ένα τόσο μεγάλο πρωτάθλημα!
Οι
Maayan Davidovich [ISR], η Blanca Manchon [ESP] και η Olga Maslivets [UKR] πήγαν στην 6η κούρσα με ισοβαθμία στην 3η θέση, αλλά ήταν η Ισραηλίτισσα Maayan Davidovich που πήρε τη 2η θέση και πλέον έχει 3 βαθμούς πλεονέκτημα έναντι της 4ης στην γενική Ισπανίδας Blanca Manchon.
Η Αγγελική Σκαρλάτου είναι 10η στο Ευρωπαϊκό και η σημερινή της επίδοση ήταν 15,9,7 στις τρεις κούρσες αντίστοιχα.
Στους άνδρες γίνεται μεγάλη μάχη για την πρώτη θέση μεταξύ του Πολωνού Przemyslaw Miarczynski και του Ισραηλίτη Nimrod Mashiah. Εχτές ήταν η μέρα του Nimrod, αλλά σήμερα το πλεονέκτημα πέρασε στα χέρια του Πολωνού ο οποίος έκανε κούρσες 1, 4, 1 και βρέθηκε στην 1η θέση. Παρόλο που ο Nimrod είχε μια μέτρια μέρα σήμερα με κούρσες 8, 1, 15, κατάφερε να κρατηθεί 8 βαθμούς μπροστά από τον Βύρωνα Κοκκαλάνη που είναι τρίτος. Σήμερα ο Βύρων έκανε μια 3η, μια 11η και μια 2η θέση που τον έχουν φέρει όπως είπαμε στην 3η θέση της γενικής με 21 βαθμούς στο σύνολο.
Η πρόγνωση για τις επόμενες μέρες δεν είναι ενθαρρυντική... ασθενείς άνεμοι φαίνεται ότι θα κυριαρχήσουν και θα κάνουν τη ζωή των αθλητών αλλά και των διοργανωτών δύσκολη.
Πάντως σύμφωνα με το πρόγραμμα αύριο Καθαρά Δευτέρα οι αγώνες ξεκινάν στις 11:00 τοπική ώρα.
Day 1 Day 2
3ος ο Κοκκαλάνης στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα RS:X τη 2η μέρα των αγώνων και 10η η Σκαρλάτου 3ος ο Κοκκαλάνης στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα RS:X τη 2η μέρα των αγώνων και 10η η Σκαρλάτου Reviewed by Panos Douros on Sunday, February 26, 2012 Rating: 5