ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ 2012 LASER 4.7

//Κείμενο-φωτογραφίες: Κωνσταντίνος Χανιώτης//
Το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Laser 4.7 διεξήχθη φέτος από τον Ναυτικό Όμιλο Π.Φαλήρου σε συνεργασία με την Ε.Ι.Ο το διάστημα 17-21 Απριλίου.
Τα σκάφη όλων των αγωνιζομένων βρίσκονταν υποχρεωτικά βάση οδηγιών πλου στις εγκαταστάσεις του Ν.Ο.Π.Φ.
Οι αγωνιστικές ημέρες βάση προγράμματος ήταν η Τετάρτη, Πέμπτη, Παρασκευή και Σάββατο. Τις δύο πρώτες ημέρες ήταν η προκριματική φάση, ενώ τις υπόλοιπες δυο ήταν η τελική φάση.
Το πρόγραμμα όμως διαφοροποιήθηκε καθώς οι καιρικές συνθήκες το ανέτρεψαν.
Την πρώτη μέρα η πολύ δυνατή ένταση ανέμου δυτικής διεύθυνσης δεν επέτρεψε στην Επιτροπή Αγώνα να πραγματοποιήσει ιστιοδρομίες ενώ τη δεύτερη ημέρα πραγματοποιήθηκε μόνο μια ιστιοδρομία λόγω έλλειψης ανέμου. Έτσι η Επιτροπή Αγώνων μετά από ανακοίνωση που εξέδωσε χρησιμοποίησε και την τρίτη αγωνιστική ημέρα (Παρασκευή) ως προκριματική για να γίνει ο διαχωρισμός των αθλητών σε χρυσό και αργυρό στόλο.

Η τρίτη μέρα ήταν η πιο καθοριστική καθώς στο τέλος της, ανάλογα με τα αποτελέσματα των αθλητών, από τα 160 σκάφη που έπαιρναν μέρος στην διοργάνωση, τα 80 θα πήγαιναν στον τελικό (χρυσός στόλος) ενώ τα υπόλοιπα θα αγωνίζονταν στον αργυρό στόλο(από την 81η θέση δηλαδή και μετά).
Το άγχος για τους περισσότερους αθλητές ήταν μεγάλο καθώς πάση θυσία οι κούρσες έπρεπε να είναι συντηρητικές, αλλά και σε καλή σειρά και σε καμία περίπτωση περίπτωση να μην κάνουν πρόωρη εκκίνηση ή άκυρη κούρσα καθώς κάτι τέτοιο μπορεί να τους απέκλειε από το χρυσό στόλο. Καθώς με τέσσερις ιστιοδρομίες που θα γινόντουσαν συνολικά στην προκριματική φάση δεν είχαν δικαίωμα να εξαιρέσουν την χειρότερη τους. Η χειρότερη ιστιοδρομία των αθλητών μπορούσε να εξαιρεθεί μετά την ολοκλήρωση πέντε ιστιοδρομιών βάση των οδηγιών πλου.
Η διεύθυνση του ανέμου την τρίτη μέρα ήταν νότια ενώ η ένταση έφτανε τους 20 κόμβους με 2 μέτρα κύμα. Ιδανικές συνθήκες κυρίως για τους πιο βαριούς αθλητές.
Την τέταρτη και τελευταία ημέρα των αγώνων η διεύθυνση του ανέμου ήταν βορειοδυτική ενώ η ένταση συνεχώς άλλαζε και κυμαίνονταν από 3-18 κόμβους. Το όριο της τελευταίας εκκίνησης βάση της προκήρυξης του αγώνα ήταν η 13.00 έτσι κατάφεραν να πραγματοποιηθούν δύο ιστιοδρομίες για τον χρυσό στόλο και μια ιστιοδρομία για τον αργυρό στόλο αφού ύστερα από κόψιμο της έντασης του ανέμου η Επιτροπή Αγώνων αναγκάστηκε να διακόψει την κούρσα του αργυρού στόλου.
Η δεύτερη και τελευταία κούρσα του χρυσού στόλου ήταν αυτή που ανέδειξε τελικά των πρωταθλητή καθώς μέχρι την προτελευταία κούρσα διεκδικούσαν το πρωτάθλημα οι εξής αθλητές: Νάνσυ Φακίδη (Ο.Σ.Φ.Π), Ερρίκος Στάθης (Ν.Ο.ΑΙΓΙΝΑΣ), Ξενέλλης Άρης (Ν.Ο.Κ.Β), Συνοδινός Εφραιμίδης Παναγιώτης (Ν.Ο.Β), Φίλιππος Φλωρεντίν (Ι.Ο.ΠΟ.ΡΑΦΤΗ).
Όλοι οι παραπάνω αθλητές είχαν κάνει μια κούρσα άσχημη την οποία είχαν εξαιρέσει από την βαθμολογία τους, επομένως η τελευταία ιστιοδρομία θα έκρινε τον νικητή.
Ψυχραιμότερος όλων τελικά αναδείχθηκε ο Ερρίκος Στάθης του Ν.Ο.ΑΙΓΙΝΑΣ ο οποίος και αναδείχθηκε Πρωταθλητής Ελλάδος 2012 στα Laser 4.7.
Για την ιστορία, την κούρσα κέρδισε ο Φ.Φλωρεντίν, η βαθμολογική διαφορά που είχαν όμως οι δύο αθλητές δεν ήταν ικανή ώστε να του δώσει και το πρωτάθλημα.
Έτσι ο Ερρίκος Στάθης (Ν.Ο.ΑΙΓ) ισοβάθμησε στην πρώτη θέση με τον Συνοδινό Εφραιμίδη Παναγιώτη (Ν.Ο.Β) και τελικά κέρδισε ο Ερρίκος γιατί είχε μια κούρσα καλύτερη από το Συνοδινό.
Μετά την απονομή ακολούθησε συνέντευξη των αθλητών στο Νοva Sport καθώς και μπουφές που είχε οργανώσει για τους αθλητές ο Ν.Ο.Π.Φ.