Στον πόντο κρίθηκε η πρόκριση στα laser RDL με την Άννα Αγραφιώτη τελικά να πηγαίνει στην Ολυμπιάδα

Για ένα ακόμα Σαββατοκύριακο τα ιστιοπλοϊκά νέα ήταν πολλά και σημαντικά, τόσο στους διεθνείς αγώνες VOR, IMOCA 60, όσο και στις Ολυμπιακές κατηγορίες με τα παγκόσμια πρωταθλήματα τους και τις Ολυμπιακές προκρίσεις χωρών και αθλητών.
© Wolfgang Weber
Για την Ελλάδα τα σημαντικά νέα ήρθαν από την Γερμανία και το παγκόσμιο πρωτάθλημα laser RDL και από την Βαρκελώνη που γινόταν το παγκόσμιο 470.
Και στις δυο διοργανώσεις δεν θα μπορούσαμε να έχουμε πιο δραματικό φινάλε μιας και στις δυο κατηγορίες οι αθλητές μας κατάφεραν να πάρουν το εισιτήριο για τους ΟΑ, τα 470 ανδρών από το περσινό παγκόσμιο στο Perth και τα laser RDL τις προηγούμενες μέρες στη Γερμανία, αλλά η μάχη για το ποιο πλήρωμα ή αθλήτρια θα μας εκπροσωπούσε ήταν ανοικτό και οριστικοποιήθηκε κυριολεκτικά στην τελευταία κούρσα τους.
Τα κορίτσια του laser έδωσαν σκληρή μάχη, και μετά την επιτυχία να κερδηθεί η πρόκριση της χώρας το κρίσιμο ερώτημα ήταν ποια θα είναι η αθλήτρια που θα πάει το καλοκαίρι στο Weymouth. Η μάχη ήταν μεταξύ της Μαρίας Βλάχου και της Άννας Αγραφιώτη.

Όλες τις μέρες του παγκοσμίου ήταν κοντά στη βαθμολογία, με την νεαρότερη Αγραφιώτη να έχει ένα μικρό βαθμολογικό προβάδισμα.
Οι συνθήκες στο παγκόσμιο αναντίρρητα ήταν πολύ δύσκολες, ο καιρός εκτός από το γεγονός ότι έκανε πολύ κρύο είχε και πολλές αλλαγές στη διεύθυνση και στην ένταση όλες τις μέρες του πρωταθλήματος.
Την πρόκριση τελικά την κέρδισε η Άννα Αγραφιώτη με μόλις μια θέση στην κατάταξη να την χωρίζει από την Μαρία Βλάχου και μόλις έναν βαθμό διαφορά στην βαθμολογία. Και οι δυο αθλήτριες μπήκαν στον χρυσό στόλο και μετά από 12 ιστιοδρομίες η Άννα Αγραφιώτη τερμάτισε στην 65η θέση με 431 βαθμούς και η Μαρία Βλάχου στην 66η θέση με 432 βαθμούς.

Τις πρώτες μέρες του πρωταθλήματος η Αγραφιώτη ξεκίνησε πιο δυναμικά και ήταν μπροστά, ήταν μάλιστα και η αθλήτρια που πήρε την πρόκριση της χώρας για της ολυμπιάδα, αλλά τις τελευταίες μέρες του πρωταθλήματος, στα τελικά, η Βλάχου έκανε την αντεπίθεση της και μείωσε τη διαφορά τους στον πόντο... Η τελευταία 12η κούρσα που η Βλάχου τερμάτισε 39η και η Αγραφιώτη 64η δεν ήταν αρκετή για να καλύψει την βαθμολογική διαφορά και τελικά Άννα Αγραφιώτη κατάφερε να πάρει έστω και οριακά την πρόκριση!
Συγχαρητήρια και στις δυο για την ωραία προσπάθεια και καλή τύχη στην Αγραφιώτη πλέον στους ΟΑ.
Στον πόντο κρίθηκε η πρόκριση στα laser RDL με την Άννα Αγραφιώτη τελικά να πηγαίνει στην Ολυμπιάδα Στον πόντο κρίθηκε η πρόκριση στα laser RDL με την Άννα Αγραφιώτη τελικά να πηγαίνει στην Ολυμπιάδα Reviewed by Panos Douros on Monday, May 21, 2012 Rating: 5