Και οι Παπαθανασίου - Τσότρας στην Ολυμπιάδα με τα Star!

Δεύτερη μεγάλη επιτυχία για την Ελληνική Ιστιοπλοΐα μέσα σε λίγες μέρες, μετά την πρόκριση των 49er στους ΟΑ, σήμερα ο Αιμίλιος Παπαθανασίου με τον Αντώνη Τσότρα πήραν την πρόκριση στα Star και θα δώσουν το παρόν στο Λονδίνο.
Η συγκεκριμένη πρόκριση ήταν μια από τις πιο ανέλπιστες μιας και τα Star θεωρούνται σαν την πλέον δύσκολη ολυμπιακή κατηγορία με το ψηλότερο επίπεδο αθλητών. Αυτό βέβαια κάνει ακόμα μεγαλύτερη την επιτυχία των Ελλήνων αθλητών που σήμερα στην 6η κούρσα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος τερμάτισαν στην 2η θέση που τους έδωσε και την πρόκριση.
Μάλιστα με την 2η σημερινή θέση μπόρεσαν και πέταξαν την πρώτη τους κούρσα που δεν ήταν καλή και με ιστιοδρομίες 39, 6, 9, 8, 25, 2 πήραν την 8η θέση στο Παγκόσμιο με 50 βαθμούς, αφήνοντας πίσω τους πολλές μεγάλες δυνάμεις στην κλάση.
Όσον αφορά τη σειρά πρόκρισης (αν δεν κάνουμε λάθος) οι Παπαθανασίου - Τσότρας πήραν την τρίτη από τις τέσσερις θέσεις που οδηγούσαν στους ΟΑ, πίσω από τους Δανούς (3οι στην γενική) και τους Νεοζηλανδούς (7οι στην γενική).

Το πρωτάθλημα χαρακτηρίστηκε από τους ασθενείς ανέμους, αλλά και τον πολύ έντονο ανταγωνισμό μεταξύ των κορυφαίων ιστιοπλόων της κλάσης.
Τελικά την πρώτη θέση πήραν, κυριολεκτικά πάνω στο νήμα, οι Βραζιλιάνοι Scheidt και Prada, με 30 βαθμούς και τους ακολούθησαν οι Βρετανοί Percy και Simpson, με 32 βαθμούς, που ήταν πρώτοι σε όλο το πρωτάθλημα εκτός από την ημέρα που έπρεπε... την τελευταία. Στην τρίτη θέση του Παγκοσμίου τερμάτισαν οι Δανοί Hestbaek και Olesen με 33 βαθμούς.
Με το δίδυμο των Παπαθανασίου - Τσότρα να είναι η τελευταία είσοδος στους ΟΑ από Ελληνικής πλευράς η ιστιοπλοία για μια ακόμη φορά, παρόλο το δύσκολο κλίμα και την κατάσταση που επικρατεί στη χώρα μας, θα είναι σχεδόν σε όλες τις κατηγορίες παρούσα στους ΟΑ.
Μένει να δούμε και τι θα γίνει τις επόμενες μέρες με τις δυο γυναικείες κατηγορίες, τα 470 και τα laser RDL, και αν και εκεί τα πράγματα πάνε καλά (που θα πάνε με τη φόρα που έχουν πάρει οι αθλητές/τριες μας) θα έχουμε σχεδόν σε όλες τις κατηγορίες ελληνική αντιπροσώπευση... η μοναδική απουσία θα είναι από το match race γυναικών.
Και εκτός από τις δυο γυναικείες κατηγορίες που πρέπει πρώτα να πάρουμε την πρόκριση ως χώρα και μετά να δούμε ποια/ες αθλήτριες θα μας εκπροσωπήσουν, έχουμε και δυο κατηγορίες, 470 Ανδρών και 49er, που έχουμε ήδη πάρει την πρόκριση και περιμένουμε να τελειώσουν τα Παγκόσμια πρωταθλήματα τους για να μάθουμε ποιοι αθλητές θα μας εκπροσωπήσουν.
Οπότε μέσα στις επόμενες μέρες θα ξέρουμε σίγουρα σε ποιες κατηγορίες και ποιοι/ες αθλητές θα πάνε στο Λονδίνο.
Και οι Παπαθανασίου - Τσότρας στην Ολυμπιάδα με τα Star! Και οι Παπαθανασίου - Τσότρας στην Ολυμπιάδα με τα Star! Reviewed by Panos Douros on Friday, May 11, 2012 Rating: 5