4ος ο Κοκκαλάνης στο Skandia Sail For Gold

Μετά από μια βδομάδα με άσχημο καιρό που προκάλεσε πολλά προβλήματα στο Skandia Sail for Gold το Σάββατο 9 Ιούνη έγιναν τα medal races με ιδανικές συνθήκες. 
Copyright onEdition 2012©
Λιακάδα και αέρας που ξεκίνησε από τους 15 και έφτασε μέχρι και τους 22 κόμβους ήταν το σκηνικό για τις 10 κλάσεις και τα 30 μετάλλια που έμελλε να αποφασιστούν. Από τις προηγούμενες μέρες τίποτα δεν ήταν τελεσίδικο και σε όλες τις κλάσεις υπήρχαν αρκετοί διεκδικητές για το βάθρο.
Από Ελληνικής πλευράς την καλύτερη επίδοση είχε ο Βύρωνας Κοκκαλάνης στα RS:X που έχασε το μετάλλιο για μια θέση, είναι 4ος, και οι Παναγιώτης Καμπουρίδης και Στάθης Παπαδόπουλος στα 470 που ήρθαν 6οι. 

Στις άλλες κατηγορίες ο Γιάννης Μιτάκης στα Finn 26ος, ο Βαγγέλης Χειμώνας στα laser STD 28ος, στα 49er οι Δήμου - Πατενιώτης 26οι, στα star οι Παπαθανασίου - Τσότρας 19οι, και η Αγγελική Σκαρλάτου στα RS:X γυναικών 16η. 
Στις Παραολυμπιακές κατηγορίες στα Sonar οι Χριστοφόρου - Αλεξάς - Νοτάρογλου τερμάτισαν 11οι και στα 2.4mR ο Γιώργος Δεληκούρας 25ος και ο Λουκάς Σαραφίδης 31ος.
Οι τρεις πρώτοι νικητές κάθε κατηγορίας είναι οι εξής: 
Sonar
1. John Robertson, Hannah Stodel, Steve Thomas, GBR, 14 
2. Udo Hessels, Mischa Rossen, Marcel Van De Veen, NED, 16 
3. Bruce Miller, Logan Campbell, Scott Lutes, CAN, 23 
SKUD
1. Alexandra Rickham, Niki Birrell, GBR, 5 
2. John McRoberts, Stacie Louttit, CAN, 10 
3. Daniel Fitzgibbon, Liesl Tesch, GBR, 13 
2.4mR
1. Thierry Schmitter, NED, 15
2. Helena Lucas, GBR, 15 
3. Damien Seguin, FRA, 19 
Womens Match Racing
1. Olivia Price, Nina Curtis, Lucinda Whittly, AUS, 2-1
2. Claire Leroy, Elodie Bertrand, Marie Riou, FRA, 1-2
3. Anna Tunnicliffe, Molly Vandemoer, Debbie Capozzi, USA, 1-0 
Laser Class
1. Tom Slingsby, AUS, 26
2. Tom Burton, AUS, 43 
3. Philipp Buhl, GER, 43 
470 Men
1. Mathew Belcher, Malcolm Page, AUS, 14
2. Luke Patience, Stuart Bithell, GBR, 19
3. Paul Snow-Hansen, Jason Saunders, NZL, 28 
Laser Radial
1. Alison Young, GBR, 26
2. Sari Multala, FIN, 28 
3. Annalise Murphy, IRL, 36 
470 Women
1. Jo Aleh, Olivia Polly Powrie, NZL, 32 
2. Amanda Clark, Sarah Lihan, USA, 52 
3. Hannah Mills, Saskia Clark, GBR, 53 
49er
1. Nathan Outteridge, Iain Jensen, GBR, 31
2. Emmanuel Dyen, Stephane Christidis, FRA, 33
3. Dylan Fletcher, Alain Sign, GBR, 52 
RS:X Women
1. Zofia Noceti-Klepacka, POL, 10
2. Marina Alabau, ESP, 37
3. Lee Korzits, ISR, 40 
RS:X Men
1. Dorian Van Rijsselberge, NED, 31
2. Julien Bontemps, FRA, 31
3. Nick Dempsey, GBR, 43 
Finn
1. Giles Scott, GBR, 9
2. Ben Ainslie, GBR, 39
3. Pieter Jan Postma, NED, 40.3 
Star
1. Peter O'leary, David Burrows, IRL, 23
2. Robert Scheidt, Bruno Prada, BRA, 23
3. Iain Percy, Andrew Simpson, GBR, 30 

Του χρόνου ο αγώνας είναι προγραμματισμένος να γίνει από τις 10-14 Ιουνίου και θα αποτελέσει και μέρος του νεοσυσταθέντος Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ιστιοπλοΐας.
4ος ο Κοκκαλάνης στο Skandia Sail For Gold 4ος ο Κοκκαλάνης στο Skandia Sail For Gold Reviewed by Panos Douros on Monday, June 11, 2012 Rating: 5

No comments:

istioselida.com. Powered by Blogger.