Καλή αρχή για τους Έλληνες αθλητές στα Finn και Star

Με ανάμικτα συναισθήματα και αποτελέσματα ολοκληρώθηκε η πρώτη μέρα των αγώνων της ιστιοπλοΐας στο Weymouth.
Τόσο στα finn όσο και στα Star που είναι οι κατηγορίες που ξεκίνησαν το πρόγραμμα οι αθλητές μας είχαν τα πάνω κάτω τους.
Ο καιρός ήταν καλός με λιακάδα, παραδόξως, τον αέρα αν και είχε αρκετές αλλαγές να είναι ιδανικός για αγώνες και με το κοφτό κύμα να δυσκολεύει λίγο το τιμόνεμα των σκαφών.
Ο Γιάννης Μιτάκης, στα Finn, με μια πολύ καλή απόδοση στην 1η κούρσα τερμάτισε στην 4η θέση δείχνοντας ότι έχει και τη θέληση, αλλά και την ταχύτητα να συναγωνιστεί στα ίσια τους μεγάλους αθλητές της κατηγορίας. Ειδικά στα όρτσα ήταν συνεχώς μέσα στις πρώτες θέσεις και μάλιστα με ανοδική πορεία δείχνοντας καλή ταχύτητα και καθαρό μυαλό στις επιλογές της τακτικής.

Στην πρώτη κούρσα έφτασε στην #1 τρίτος και πέρασε άνετος μπροστά από τους περισσότερους αντιπάλους του, στα πρύμα μετά έχασε μερικές θέσεις αλλά τις ξαναπήρε όταν ξαναγύρισαν τα σκάφη όρτσα. Τελικά στα τελευταία πρύμα έκανε μια πολύ καλή κούρσα και ενώ είχε περάσει έκτος στην σημαδούρα των όρτσα κατάφερε να περάσει και δυο ακόμα αντιπάλους του και να τερματίσει 4ος!
Η δεύτερη κούρσα δεν ήταν και τόσο επιτυχημένη για τον Έλληνα αθλητή, δεν κατάφερε να βρεθεί στις πρώτες θέσεις, έφτασε στην #1 ενδέκατος και μέσα στον χαμό μέχρι τα πρύμα έχασε ακόμα 4 θέσεις, στα επόμενα όρτσα έμεινε σταθερός, αλλά ξανά στα δεύτερα πρύμα έχασε 8 θέσεις, τερματίζοντας τελικά στην 21η θέση. Με αυτές τις δυο κούρσες ο Μιτάκης είναι στην 13η θέση της γενικής με 25 βαθμούς (4+21).
Στις τρεις πρώτες θέσεις της κατηγορίας το αποτέλεσμα και στις δυο κούρσες ήταν το ίδιο, ο Κροάτης Ivan Kljakovic Gaspic πήρε δυο 3ες θέσεις, ο Βρετανός Ben Ainslie δυο 2ες και το Δανός Jonas Hogh-Christensen κέρδισε και τις δυο κούρσες της 1ης μέρας.
Όπως δήλωσαν και οι περισσότεροι αθλητές ακόμα είναι νωρίς για να κριθεί κάτι μιας και όλοι αναμένουν μια ενδιαφέρουσα αγωνιστική εβδομάδα μπροστά τους.

Στα Star οι Παπαθανασίου - Τσότρας είχαν μια αντίστοιχη εμφάνιση την πρώτη μέρα, εξαιρετική κούρσα στην 1η ιστιοδρομία και όχι καλή κούρσα στην 2η ιστιοδρομία.
Στην πρώτη κούρσα των αγώνων το Ελληνικό πλήρωμα έκανε την έκπληξη και τερμάτισε στην 3η! θέση. Φτάσανε στην #1 στα πρώτα όρτσα στην 15η θέση, όχι και τόσο καλά, αλλά δεν το έβαλαν κάτω συνέχισαν να πιέζουν γιατί όλα τα σκάφη στο επίπεδο των ΟΑ και ειδικά στα Star που αγωνίζονται οι εμπειρότεροι ιστιοπλόοι δεν έχουν μεγάλες διαφορές και αυτό αποδείχτηκε όταν στα δεύτερα πρύμα κατάφεραν να περάσουν 13 σκάφη και να τερματίσουν 3οι μπροστά από τα μεγάλα αστέρια της κλάσης τους Βραζιλιάνους Scheidt και Prada.
Στην δεύτερη κούρσα φαίνεται οι επιλογές τους δεν τους βγήκαν και τερμάτισαν στην 16η θέση χωρίς να καταφέρουν να πρωταγωνιστήσουν.
Στην γενική είναι 9οι με 19 βαθμούς, στις πρώτες θέσεις είναι οι συνήθεις ύποπτοι, με τους Βραζιλιάνους  Scheidt και Prada να είναι πρώτοι με 5 βαθμούς, τους Ιρλανδούς να είναι δεύτεροι με 8 βαθμούς και τους Πολωνούς να είναι τρίτοι με 12 βαθμούς.
Σήμερα συνεχίζονται οι αγώνες στα Finn & Star με ακόμα δυο κούρσες, και επιπλέον μπαίνουν στο παιχνίδι και τα 49er, με τους Δήμου - Πατενιώτη και τα laser STD με τον Βαγγέλη Χειμώνα και τα laser RDL με την Άννα Αγραφιώτη.
Στις 14:00 ώρα Ελλάδος ξεκινάν τα 49er και τα laser ανδρών, στις 14:10 τα laser γυναικών και στις 16:00 τα Finn και 16:10 τα Star.
Καλή αρχή για τους Έλληνες αθλητές στα Finn και Star Καλή αρχή για τους Έλληνες αθλητές στα Finn και Star Reviewed by Panos Douros on Monday, July 30, 2012 Rating: 5