Σε 2 βαθμούς κρίθηκαν οι 4 πρώτες θέσεις στον αγώνα "ΑΡΧΙΜΗΝΙΑ - ΑΡΧΙΧΡΟΝΙΑ 2013" του ΑΝΟΓ

Με ακόμα 4 ιστιοδρομίες κάτω από ιδανικές συνθήκες ολοκληρώθηκε η τρίτη και τελευταία μέρα του αγώνα ΑΡΧΙΜΗΝΙΑ - ΑΡΧΙΧΡΟΝΙΑ 2013 του ΑΝΟΓ με γενικό νικητή τον Κοττίκο Ματθαίο από τον ΝΑΟΚΘ και πολυνίκη όμιλο τον ΙΟΠ.
Το απαισιόδοξο μετεωρολογικό δελτίο δεν επιβεβαιώθηκε και ο αέρας από το πρωί ήταν παρών, 10-12 κόμβοι βορειοδυτικός. Χωρίς πολλές καθυστερήσεις και στην προγραμματισμένη ώρα στήθηκε ο στίβος και τα 73 σκάφη άρχισαν να μάχονται για την καλύτερη θέση στη γραμμή της εκκίνησης.
Τουλάχιστον σήμερα οι μικροί αθλητές ήταν πιο προσεκτικοί και όλες οι εκκινήσεις έγιναν με την πρώτη χωρίς πολλές ανακλήσεις. Άλλωστε τα περιθώρια στένευαν μιας και τα αποτελέσματα στην πρώτη δεκάδα ήταν κοντινά και κάθε λάθος θα ήταν σημαντικό.
Όσο περνούσε η ώρα ανέβαινε το θερμόμετρο στο στίβο και έπεφτε το θερμόμετρο στην ατμόσφαιρα. Το κρύο που μας είχε πει η ΕΜΥ ότι θα έρθει έκανε την εμφάνιση του, αλλά αυτό δεν σταμάτησε τους αθλητές από τις προσπάθειες τους.
Γρήγορα ολοκληρώθηκαν οι 4 κούρσες και όλοι βγήκαν στην στεριά για να μαζέψουν και να ετοιμαστούν για την απονομή.
Η αγωνία για τα αποτελέσματα ήταν φανερή περισσότερο στους γονείς που συνωστίζονταν γύρω από τον πίνακα ανακοινώσεων παρά στους μικρούς αθλητές που περισσότερο νοιάζονταν να μαζέψουν τα σκάφη και τα πανιά τους.
Και δικαίως υπήρχε αγωνία μιας και οι θέσεις του βάθρου σε όλες τις κατηγορίες ήταν ανοικτές και κρίθηκαν κυριολεκτικά στην τελευταία κούρσα.
Ο Βασίλης Γουργιώτης του ΙΟΠ που εχτές με τους 3 άσσους που έκανε έδειχνε να έχει καθαρίσει την πρώτη θέση της γενικής σήμερα έκανε ότι μπορούσε για να χάσει το πλεονέκτημα του και το τελικά το έχασε.
Ο Κοττίκος Ματθαίος από τον Ν.Α.Ο.Κ.Θ. με σταθερή απόδοση και πολύ καλή τρίτη μέρα κατάφερε και πήρε την πρώτη θέση για έναν μόλις βαθμό από τον αθλητή του ΙΟΠ που είναι τελικά δεύτερος ισοβαθμώντας με τον τρίτο τον Κέρκουλα Δικαίο του ΝΟΚ.
  • Πολυνίκης όμιλος αναδείχτηκε ο ΙΟΠ.
Με την απονομή των κυπέλλων στους νικητές, αλλά και των δώρων που η Magic Marine Hellas, προσέφερε σε κάθε νικητή κάθε κατηγορίας ολοκληρώθηκε και φέτος ο αγώνας ΑΡΧΙΜΗΝΙΑ - ΑΡΧΙΧΡΟΝΙΑ του ΑΝΟΓ.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα του αγώνα.

Ευχαριστούμε για τις φωτογραφίες τον Δημήτρη Κουμαρά/sailingphoto.gr
Σε 2 βαθμούς κρίθηκαν οι 4 πρώτες θέσεις στον αγώνα "ΑΡΧΙΜΗΝΙΑ - ΑΡΧΙΧΡΟΝΙΑ 2013" του ΑΝΟΓ Σε 2 βαθμούς κρίθηκαν οι 4 πρώτες θέσεις στον αγώνα "ΑΡΧΙΜΗΝΙΑ - ΑΡΧΙΧΡΟΝΙΑ 2013" του ΑΝΟΓ Reviewed by Panos Douros on Sunday, January 06, 2013 Rating: 5