3ος ο Κοκκαλάνης στο Παγκόσμιο RS:X

Με την 3η θέση από το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα RS:X επιστρέφει ο Βύρων Κοκκαλάνης από το Buzios, στην Βραζιλία.
Ο Κοκκαλάνης από την πρώτη μέρα των αγώνων πρωταγωνιστούσε και έπαιζε στις θέσεις 1-3 συνεχώς. Η μάχη για τα μετάλλια δόθηκε κυρίως με τον Βρετανό Nick Dempsey και τον Ολλανδό Dorian Van Rijsselberge που τελικά κατέλαβαν την 1η και 2η θέση αντίστοιχα. Μάλιστα ο Nick Dempsey με την νίκη του έγινε ο πρώτος άνδρας που έχει κερδίσει τον παγκόσμιο τίτλο δυο φορές.
Ο Έλληνας αθλητής μπήκε την τελευταία μέρα στο medal race έχοντας την ίδια βαθμολογία με τον τοπικό αθλητή Ricardo Bimba Winicki και τον Ισραηλινό Nimrod Mashiah και όποιος από τους τρεις τους πέρναγε μπροστά θα έπαιρνε και την τελευταία θέση στο βάθρο.
Τελικά ο Βύρων κατάφερε να τερματίσει μπροστά τους και το χάρηκε με έντονους πανηγυρισμούς στο τερματισμό. Στις πρώτες δηλώσεις του μετά από την κατάκτηση της 3ης θέσης είπε:
"Ήταν πολύ δύσκολα. Έπρεπε να παλέψω με τον Bimba και ευτυχώς ήταν η σειρά μου. Ήξερα ότι για να πάρω την τρίτη θέση έπρεπε να τερματίσω μπροστά τους. Πέρυσι είχα πολλά προβλήματα και ήμουν άτυχος, έχασα τον Ευρωπαϊκό τίτλο με ισοβαθμία και την τρίτη θέση στο παγκόσμιο για έναν βαθμό οπότε σήμερα ήταν η μέρα μου."
Στις γυναίκες η Ισραηλινή Lee El Korsiz έκανε καταπληκτική δουλειά και με 21 πόντους διαφορά κέρδισε τον χρυσό μια μέρα πριν το τέλος των αγώνων.